Aktualności

Działania „Trzeźwość” podczas ostatków

W nocy z 13 na 14 lutego 2018 roku policjanci łódzkiej drogówki sprawdzali stan trzeźwości kierowców podczas ostatków.

W nocy z 13 na 14 lutego 2018 roku Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi przeprowadził działania „trzeźwość”. Patrole były ustawione na drogach dojazdowych do osiedli mieszkaniowych. Policjanci kontrolowali stan trzeźwości kierowców, którzy poruszali się po tych drogach uświadamiając tym samym jak ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów. W sumie skontrolowano ponad 1100 kierujących.

Poranne działania policjantów przebiegały w inny sposób. Funkcjonariusze ustawiając się na skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II z ul. Wróblewskiego w cyklu czerwonego światła wyrywkowo sygnalizatora również dokonywali badania stanu trzeźwości łódzkich kierowców.

33-letni kurier Poczty Polskiej myśląc, że jest trzeźwy wyjechał na łódzkie ulice. Niestety został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Podczas badania okazało się ,że łodzianin miał w organizmie 0,8 promila  alkoholu. Swój stan tłumaczył tym, że dzień wcześniej wypił jedno piwo a wstając rano z łózka był pewny swojej trzeźwości.

Podczas trwania działań doszło na ul. Okólnej 133 do wypadku drogowego, w którym 49-letni kierujący samochodem Peugeot Partner nie dostosował prędkości do warunków ruchu i na łuku drogi utracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z autobusem MPK linii 66. W wyniku tego zdarzenia do szpitala trafiło 6 osób, w tym 8 – letnia dziewczynka. Podczas badania stanu trzeźwości okazało się, że mieszkaniec Zgierza jest osoba nietrzeźwą, miał w organizmie 0,4 promila alkoholu.

Od początku 2018 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi ujawnili 34 osoby będące w stanie nietrzeźwości oraz 14 osób będących w stanie po spożyciu alkoholu.

Warto wspomnieć, iż w styczniu 2018 roku nietrzeźwi kierujący spowodowali 14 zdarzeń drogowych, w których ranne zostały 2 osoby.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowcy jadącemu po pijanemu lub powodującemu wypadek pod wpływem alkoholu grożą nie tylko kary kodeksowe m.in., zatrzymanie prawa jazdy, ale także inne konsekwencje, w szczególności finansowe.

Przypominamy, iż kara za wykroczenie tj. jazda w stanie po użyciu alkoholu to :areszt od 5 do 30 dni, grzywna od 50 zł do 5000zł, utrata uprawnień od 6 miesięcy do 3 lat.

Natomiast kara za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to: grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3; obowiązkowo każdy zatrzymany pod wpływem alkoholu musi zapłacić co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjalnej oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

Łódzka drogówka apeluje do kierowców by zastanowili się dwa razy zanim wsiądą do samochodu na „podwójnym gazie”. Dbajmy  nie tylko o swoje bezpieczeństwo ale również innych użytkowników dróg.

Powrót na górę strony