Uwaga! Fałszywi Policjanci! - Bezpieczny senior - Wydział Prewencji KMP w Łodzi

Bezpieczny senior

Uwaga! Fałszywi Policjanci!

Łódzcy policjanci ostrzegają przed nową formą oszustw - "na policjanta”. Jej ofiarami staje się coraz więcej osób w podeszłym wieku. Metoda działania przestępców jest podobna do sposobu oszustw metodą "na wnuczka", a przestępcy opowiadają przez telefon starszym ludziom nową historię.
 
Sposób działania sprawców:

Sprawcy najpierw wykonują telefon, podając się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie z powodu tego, że go nie poznaje. Następnie proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Najczęściej podają nagłą potrzebę pokrycia szkód po wypadku drogowym, nagłą i ważną operację, pilną potrzebę zakupu samochodu albo wakacji w bardzo atrakcyjnej cenie. Oszuści działają w sposób bezwzględny - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna osoba, podająca się za funkcjonariusza CBŚ Policji. Przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje o tym, że Policja prowadzi akcję wymierzoną w schwytanie oszustów. Następnie przestępca prosi, aby starsza osoba pomogła Policji w ujęciu przestępców. Przestępca wypytuje, ile oszczędności posiada starsza osoba oraz w którym banku je przetrzymuje. Dalej, fałszywy policjant, nie przerywając połączenia, nalega, aby osoba pokrzywdzona udała się do banku i wypłaciła pieniądze. Informuje, że pieniądze będą fałszywe, a policjanci będą wszystko obserwować. Następnie przestępca podający się za policjanta, prosi o pozostawienie wypłaconej kwoty pieniędzy w miejscu, gdzie jest zorganizowana policyjna zasadzka na przestępców. Fałszywy "funkcjonariusz” podaje często wymyślone dane – stopień, imię i nazwisko oraz komendę Policji, która prowadzi sprawę i jednocześnie prosi ofiarę, żeby się rozłączyła, a następnie wybrała numer na Policję w celu potwierdzenia, czy taki funkcjonariusz faktycznie pracuje. Przestępcy nie kończą połączenia telefonicznego z numerem ofiary, przez co nie może ona z tego aparatu połączyć się z prawdziwą Policją, a aparat telefoniczny ponownie łączy się z numerem przestępców. Wtedy inny głos w słuchawce potwierdza, że dane podane przez policjanta są prawdziwe i przekonuje ofiarę, że bierze udział w prawdziwej akcji rozpracowania grupy przestępczej. Sprawcy oszustw nie kontaktują się osobiście z ofiarami. Wykonując połączenie telefoniczne do potencjalnej ofiary, wywierają na niej presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się lub sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy, podając się za funkcjonariuszy Policji, często grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.
Zawsze po przekazaniu oszczędności kontakt się urywa, a przestępcy znikają z wyłudzonymi pieniędzmi.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

 • Zachowaj ostrożność - jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań.
 • Nie informuj nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które masz w domu lub ile przechowujesz na koncie i w którym banku. Nie wypłacaj z banku wszystkich oszczędności.
 • Zadzwoń do kogoś z rodziny i ustal, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
 • Nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
 • Pamiętaj o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.
 • Zachowaj czujność i w miarę możliwości zadzwoń z innego telefonu na numer alarmowy Policji, informując o swoich podejrzeniach.
 • W sytuacji, kiedy ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.
 • Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności.

ŁÓDZKA POLICJA OSTRZEGA!!! UWAŻAJ NA FAŁSZYWYCH POLICJANTÓW!!!
   
Przestępcy, aby osiągnąć cel, nieustannie modyfikują stare, znane już metody oszustw, wymyślają też nowe. Coraz częściej podają się za policjantów. Według legendy podawanej przez siebie mogą być funkcjonariuszami CBŚ, KMP lub innych jednostek, którzy właśnie rozpracowują szajkę oszustów działających metodą "na wnuczka”. Z taką informacją przestępcy zgłaszają się tuż po telefonie od rzekomego "wnuczka” czy "siostrzeńca” proszącego o pomoc finansową. Informują, że wykorzystując techniki operacyjne, byli świadkami próby wyłudzenia pieniędzy i aby zebrać materiał dowodowy pozwalający zatrzymać na gorącym uczynku osoby podszywające się pod krewnych, należy wręczyć pieniądze wysłannikowi krewnego, który niezwłocznie po wyjściu z Waszego mieszkania zostanie przez policjantów zatrzymany.

Kolejny fortel, podczas którego podają się za funkcjonariuszy Policji, dotyczy oszczędności zgromadzonych w bankach. Podczas rozmowy telefonicznej informują o działaniach operacyjnych prowadzonych przez łódzką policję, zmierzających do zatrzymania grupy przestępczej zajmującej się okradaniem kont i lokat bankowych. Wcześniej wypytują o szczegóły dot. oszczędności, m.in. o ich wysokość, nazwę banku oraz rodzaj lokaty. Według ich wersji, aby zapobiec utracie gotówki, należy ściśle współpracować z "funkcjonariuszami CBŚ czy KMP” i wykonywać ich polecenia, tj. m.in. należy wypłacić pieniądze i dostarczyć we wskazane  przez "funkcjonariuszy” miejsce. Aby wydać się bardziej wiarygodnym proszą, aby pod numerem alarmowym 997 potwierdzić ich dane w rozmowie z dyżurnym Policji oraz upewnić się, że rzeczywiście prowadzone są takie działania. Jednak, aby ten podstęp się powiódł po zakończeniu rozmowy sami nie rozłączają się, a jedynie zawieszają połączenie, co powoduje, iż przy próbie skontaktowania się z Policją ponownie łączycie się Państwo z przestępcami, którzy potwierdzają podane wcześniej informacje, ponownie prosząc o "pomoc”.
 
DLATEGO PAMIĘTAJ!!!

 • Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych!
 • Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
 • Nie ufaj nieznanym rozmówcom!
 • Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
 • Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu pod nr 997 lub 112 i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
 • Policja nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!
 • Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!
 • Pod nrami telefonów 997, 112 lub innym nie uzyskasz informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani policjantów biorących w nich udział!

Pliki do pobrania