Aktualności

Nieszablonowe warsztaty profilaktyczne dla licealistów pobudziły emocje

Ruszył zainicjowany przez łódzkich policjantów nowatorski program profilaktyczny ukierunkowany na zapobieganie uzależnieniom oraz przestępczości „Masz jedno życie — nie zmarnuj szansy!". Z niesztampowej, opartej o emocjonalne ćwiczenia i film, formuły warsztatów adresowanych do uczniów najmłodszych klas łódzkich szkół ponadpodstawowych jako pierwsi skorzystali licealiści z I Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

Pierwszoklasiści z łódzkiego "Kopernika" jako pierwsi uczestniczyli w innowacyjnych warsztatach profilaktycznych przygotowanych przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w  Łodzi we współpracy z ekspertami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Młodzieży w Łodzi. Specjalnie na potrzeby programu "Masz jedno życie – nie zmarnuj szansy!" został zrealizowany w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi  film dokumentalny z udziałem osadzonych w Zakładzie Karnym w Łowiczu. Wyreżyserowane przez Macieja Jankowskiego, studenta ostatniego roku łódzkiej "filmówki",  dzieło filmowe przybliża proces destruktywnej przemiany osób, które eksperymentowały ze środkami psychoaktywnymi i popełniały przestępstwa. Ukazuje procesy, które nieodwracalnie wpłynęły na ich organizmy i zmieniły życie.

Wypowiedzi uczestników pierwszych warsztatów, przeprowadzonych w dniu 8 listopada 2018 roku, potwierdzają, że film oraz przeprowadzone z ich udziałem ćwiczenia wzbudziły emocje i wywołały pożądane oraz oczekiwane przez twórców programu refleksje. Innowacyjny program obejmie ponad pięć tysięcy uczniów ze wszystkich 197 klas pierwszych łódzkich szkół ponadpodstawowych i potrwa do końca roku szkolnego. Zajęcia zostaną przeprowadzone we współorganizującym warsztaty Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, w każdy czwartek - zgodnie z przesłanym do szkół harmonogramem.

W ramach programu ogłoszony został także konkurs na filmowy klip profilaktyczny. Mogą w nim wziąć udział wszyscy uczniowie uczestniczący w warsztatach profilaktycznych. Założenia konkursu, którego mecenasem jest Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, zostaną ogłoszone na stronie internetowej łódzkiej policji oraz stronach współorganizatorów.

Program "Masz jedno życie – nie zmarnuj szansy!" stanowi próbę integracji działań profilaktycznych dla podwyższenia skuteczności w zapobieganiu zagrożeniom i przeciwdziałaniu patologiom społecznym, a jego patronami honorowymi są Wojewoda Łódzki prof. Zbigniew Rau oraz Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński.

  • Sala