Pomoż policjantom chronić swój dom przed włamaniem - Aktualności - Wydział Prewencji KMP w Łodzi

Aktualności

Pomoż policjantom chronić swój dom przed włamaniem

W przededniu wakacji policjanci rozpoczynają kampanię informacyjną przeciw włamaniom. Funkcjonariusze z Łodzi apelują do mieszkańców o właściwe zabezpieczenie dobytku oraz sąsiedzką czujność i niezwłoczne informowanie policji o podejrzanych osobach.

Wakacje, czas wyjazdów łodzian do - często odległych - miejsc odpoczynku, to pokusa dla włamywaczy, by pod nieobecność właścicieli okraść ich z pozostawionego bez dozoru mienia. Dla łódzkich policjantów to okres wzmożonej pracy, dodatkowych patroli, obserwacji, jednak bez społecznego wsparcia i współdziałania efekty nie zawsze mogą być satysfakcjonujące. Dla zmiany tego stanu od pierwszego dnia letniego wypoczynku łódzcy dzielnicowi i policyjni profilaktycy rozpoczęli kampanię informacyjną "Stop włamaniom do domów". Funkcjonariusze podczas spotkań z mieszkańcami, obchodów i patroli, omawiają najczęstsze metody przestępczego działania, drogi wejścia do zamkniętych mieszkań i domów, przypominają o zasadach profesjonalnego zabezpieczenia i apelują o wzajemną sąsiedzką czujność.

W rozmowach przywołują, że włamywacze szukają łatwych celów. Warto więc przed wakacyjnym wyjazdem zainwestować w solidne, atestowane zamki, zainstalowane w odporne na zniszczenie drzwi (najmocniejsze są drzwi z litego drewna lub metalu. Silnie przeszklone drzwi tarasowe, zwłaszcza przesuwne, oraz drzwi garażowe warto zabezpieczyć dodatkowymi zamkami, a przy ich wymianie zainwestować w antywłamaniowe okucia i elementy antywyważeniowe w konstrukcji ramy oraz rolety antywłamaniowe. Oczywiście należy pamiętać, by drzwi i okna zamykać. Warto podjąć próbę zniechęcenia włamywacza poprzez zainstalowanie dobrej jakości alarmu, czy też pozyskanie sąsiedzkiej opieki nad pozostawionym mieszkaniem (wyjmowanie reklam ze skrzynki i drzwi, włączanie świateł, dozorowanie terenu posesji wokół domu, czy też – przy dłuższej urlopowej nieobecności – przystrzyganie trawnika. Ważne jest, by swoimi planami urlopowymi nie dzielić się w mediach społecznościowych, skąd informacja wypływa szybko, a jednym z odbiorców może być zainteresowany złodziej.

Na potrzeby prowadzonej kampanii, zainaugurowanej 19 czerwca 2019 roku – w Europejski Dzień Skupienia uwagi na problematyce włamań do domów/mieszkań, policjanci z Łodzi skorzystają z ulotek i plakatów opracowanych w ramach Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN).

 

 

Policjanci Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi i dzielnicowi z Komisariatu Policji VIII Komendy Miejskiej Policji w Łodzi w rozmowach profilaktycznych z mieszkańcami osiedla Dąbrowa