Aktualności

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 w Łodzi

W dniu 11 lutego 2020 r obchodzimy jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego. Wszyscy wiemy jak ważną rolę pełni w naszym życiu ten numer. Trzeba także pamiętać i docenić pracę tych, którzy odbierają telefony z informacjami o wszelkiego typu zagrożeniach, wypadkach oraz prośbach o pomoc. Numer alarmowy 112 odbierany jest w Centrach Powiadamiania Ratunkowego przez operatorów. Został wprowadzony uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 roku i usankcjonowany Dyrektywą 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dyrektywa o usłudze powszechnej).

W dniu dzisiejszym łódzcy profilaktycy policyjni chcąc kultywować przekaz informacyjny zorganizowali spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 70 w Łodzi, podczas którego przypominali będą co to jest numer alarmowy, do czego służy, w jaki sposób należy z niego korzystać i o czym trzeba pamiętać.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 35.55 MB)

Przypominany o podstawowych zasadach podczas korzystania z numeru alarmowego:

  • Wybranie numeru 112 nie wymaga wykonania takich czynności jak odblokowanie klawiatury telefonu komórkowego.
  • Numer 112 można wybrać także w telefonie bez karty SIM.
  • Kierowanie połączeń na „112” jest bezpłatne .
  • Zanim zadzwonisz ustal gdzie się znajdujesz, dzięki temu, operator numerów alarmowych będzie mógł sprawnie powiadomić właściwe służby ratunkowe.
  • Ustalenie miejsca, z którego dzwonisz jest szczególnie ważne, jeśli korzystasz z telefonu komórkowego - telefony te dostarczają jedynie przybliżoną informację dotyczącą Twojej lokalizacji.
  • Dzwoniąc podaj informację dotyczącą miasta, w jakim się znajdujesz (województwo, powiat, gmina), dokładny adres, przy którym ma miejsce zdarzenie,
  • Wskaż charakterystyczne punkty lub obiekty wokół miejsca zdarzenia, wszelkie inne dodatkowe informacje, które pomogą służbom zlokalizować miejsce.
  • Zwróć uwagę czy w pobliżu miejsca gdzie jesteś znajduje się np. słupek pikietażowy, który zlokalizowany jest na drogach krajowych, wojewódzkich, ekspresowych i autostradach. (Jest to biało-czerwony słupek, rozmieszczony co 100 m, na którym znajdują się informacji określające numer drogi, kilometr drogi wraz z metrami). Jeśli zgłaszasz zdarzenie za pośrednictwem 112 opisz słupek i podaj operatorowi numerów alarmowych wszystkie informacje, które się na nim znajdują.
  • Jeśli znajdujesz się na terenie leśnym i chcesz zgłosić zdarzenie za pośrednictwem 112 rozejrzyj się czy w pobliżu nie znajduje się słupek oddziałowy w lesie (kamienny słupek pomalowany białą farbą, na którym namalowane są liczby bądź inne oznaczenia). W przypadku zlokalizowania takiego słupka opisz go i podaj operatorowi numerów alarmowych wszystkie informacje, które się na nim znajdują. Słupki znajdują się na skrzyżowaniach oddziałów leśnych, są usytuowane blisko ziemi.

Pamiętaj!

Numer alarmowy służy do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.

 

Powrót na górę strony