Aktualności

Bezpiecznej drogi do szkoły życzy „Kot Prewencjusz”

Dziś pierwszy dzień szkoły. Nowe przygody, wyzwania ale również obowiązki i nauka. Funkcjonariusze łódzkiej Policji wraz z Kotem Prewencjuszem zadbają o bezpieczny początek nauki pierwszoklasistów oraz powrót do szkół starszych uczniów.

01 września, to bardzo ważna data dla każdego ucznia - pierwszy dzień roku szkolnego. Funkcjonariusze łódzkiej Policji na kilka dni przez rozpoczęciem roku szkolnego podjęli działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w okolicach szkół, dyscyplinowaniu kierujących oraz pieszych, ale także zwrócenie uwagi uczniów i ich opiekunów na podstawowe zasady bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Zespół Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji dla uczniów klas pierwszych przygotował materiały profilaktyczne w tym kalendarz na bieżący rok szkolny opatrzony wizerunkiem i „poradami” Kota Prewencjusza – maskotki łódzkiej Policji, za pośrednictwem której w przystępny sposób najmłodsi dowiedzą się o zasadach bezpieczeństwa w domu, w szkole, podczas zabaw i na drodze. Na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Łodzi w zakładce „Bezpiecznej drogi do szkoły życzy Kot Prewencjusz” opublikowane są spoty filmowe dot. zagadnień związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Serdecznie zapraszamy zarówno dzieci, nauczycieli oraz rodziców do ich obejrzenia i stosowania się do rad maskotki łódzkiej Policji. Tego dnia wokół szkół na terenie Łodzi będzie można spotkać umundurowanych funkcjonariuszy, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem dzieci. Policjanci dotrą do dyrektorów placówek oświatowych z informacją o danych teleadresowych funkcjonariuszy, którym będą mogli zgłaszać ewentualne problemy dotyczące bezpieczeństwa w szkole lub jej otoczeniu, a także gdzie uzyskać pomoc w zakresie problemów dotyczących bezpieczeństwa uczniów.

Jednocześnie informujemy, że w zależności od sytuacji związanej ze stanem pandemii choroby zakaźnej COVID - 19 istnieje możliwość przeprowadzenia zdalnego spotkania profilaktycznego z funkcjonariuszami Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, w ramach którego za pośrednictwem łącza internetowego odbyłaby się rozmowa z policjantem na temat zagadnień dot. „Bezpiecznej drogi do szkoły”. Informacje w tym zakresie można uzyskać pod numerem telefonu 798 030 736 lub mailowo prewencja@lodz.ld.policja.gov.pl.

 

Tymczasem przypominamy, aby rodzice uczyli swoje dzieci zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, zadbali o to by dziecko było widoczne dla kierujących, wyznaczyli dziecku jedną bezpieczną drogę do szkoły i powrotną do domu. Należy pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas wysadzania dziecka pod szkołą, wykonywać tą czynność zawsze od strony chodnika lub pobocza uprzednio upewniając się czy nic dziecku nie grozi.

Apelujemy do kierowców: w rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie działania, którego następstwo mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym.

Powrót na górę strony