Bezpieczny wypoczynek

Bezpieczne wakacje z „Kotem Prewencjuszem”

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Drogie dzieci, drodzy rodzice „Kot Prewencjusz” wraz z policjantami Komedy Miejskiej Policji w Łodzi życzy, aby chwile beztroskiej zabawy towarzyszyły każdemu dziecku. Zadbajmy o to, by były również bezpieczne, wobec czego Zespół Profilaktyki Społecznej radzi.

Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę, że zapewnienie bezpieczeństwa dziecku powinno być priorytetem. Należy zadbać o to by pociechy miały świadomość czyhających na nie zagrożeń, z którymi mogą się spotkać w wielu różnych sytuacjach i potrafiły sobie z nimi poradzić. Niżej umieszczamy kilka podstawowych zasad, które winny towarzyszyć w trakcie letniego wypoczynku.

Zespół Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zadbał również o najmłodszych mieszkańców Łodzi. W czasie wakacji na stronie internetowej Komendy cyklicznie będą publikowane filmy wraz z materiałem profilaktycznym, gdzie maskotka łódzkiej policji „Kot Prewencjusz” będzie omawiał różne zagrożenia i wskazywał sposoby radzenia sobie z sytuacjami niebezpiecznymi. Poniżej zachęcamy do zapoznania się z treścią pierwszego z filmów pn. „Akademia dobrych zachowań. Bezpieczeństwo na wakacjach”.

Zadbajmy o dzieci, siebie i dobytek.

  • Ważnym jest, aby dzieci i młodzież, które spędzają czas wolny w miejscu zamieszkania zdawały sobie sprawę z zagrożeń z jakimi mogą spotkać się w internecie, przede wszystkim w kontakcie z obcą osobą. Warto zwrócić uwagę na to jakie strony internetowe odwiedzają dzieci, w jakie gry grają, z jakimi osobami nawiązują kontakt. Uświadomić w zakresie tworzenia mocnych haseł i nie publikowania prywatnych zdjęć, wystrzegać się hejtu.
  • Przed wyjazdem zwróćmy uwagę na właściwe zabezpieczenie mieszkania/domu. Upewnijmy się, czy zamknęliśmy wszystkie okna i drzwi. Jeżeli planujemy dłuższą podróż poprośmy zaufaną osobę o doglądanie dobytku, np. zabieranie ulotek i korespondencji ze skrzynki pocztowej. Warto również zabezpieczyć dopływ wody. Przede wszystkim nie chwalmy się w mediach społecznościowych, że wyjeżdżamy i nie publikujmy na bieżąco relacji z wyjazdu. Jest to doskonała skarbnica wiedzy dla złodziei.
  • Zaplanujmy podróż. Przygotujmy samochód pod względem technicznym. Zadbajmy o to, aby kierowca był wypoczęty. Bagaże spakujmy w taki sposób, aby nie przeszkadzały w czasie podróży i nie były potencjalnym zagrożeniem w sytuacji wymuszonego, gwałtownego hamowania. Zwróćmy uwagę na bezpieczne przewożenie zwierząt. Róbmy przerwy w trasie.
  • W sposób rozważny korzystajmy z akwenów. Pamiętajmy, że brawura i alkohol często kończy się tragicznie. Skoki do wody mogą zakończyć się kalectwem, zdarza się, że przez noc w miejscu gdzie kąpaliśmy się wcześniej rzeka naniosła piasek lub inne przedmioty, które mogą stanowić zagrożenia. Szczególną uwagę zwracajmy na dzieci, które korzystają z kąpieli wodnych.
  • Poważnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa są zwierzęta i to nie tylko duże drapieżniki, takie jak: niedźwiedzie, rysie, wilki, ale również bezpańskie psy. Ważnym jest, aby wiedzieć w jaki sposób się wówczas zachować. Zwracajmy uwagę, szczególnie u dzieci na kleszcze i użądlenia innych owadów, które mogą wywołać reakcję uczuleniową.
  • Kolejnym zagrożeniem jest tzw. „urbex”, polega na „zwiedzaniu” opuszczonych, zrujnowanych oraz zapomnianych budynków przy jednoczesnym utrwalaniu tego na zdjęciach lub filmach. Wiąże się to z ogromnym zagrożeniem bowiem stan techniczny takich budynków często grozi zawalaniem, osunięciem się materiału, czy upadkiem z wysokości.
 

Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość przeprowadzenia spotkania profilaktycznego z funkcjonariuszem ZPS WP KMP w Łodzi,
z zakresu bezpieczeństw w czasie wakacji.


Informację w tym zakresie można uzyskać pod numerem telefonu +47 841-14-18
lub +47 841-14-03 a także mailowo pod adresem prewencja@lodz.ld.policja.gov.pl


 
Powrót na górę strony