Bezpieczny wypoczynek

Bezpieczne kąpieliska

Wakacyjne kąpiele to jedna z ulubionych aktywności dzieci i dorosłych w letnie dni. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwalają uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji

Kot Prewencjusz przypomina:

Woda to potężny żywioł, który nie powinien być lekceważony.

Wakacyjne kąpiele to jedna z ulubionych aktywności dzieci i dorosłych w letnie dni.

 

Warto jednak pamiętać o kilku  zasadach, które pozwalają uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji:

  • Wybierajmy kąpieliska wyznaczone i strzeżone przez ratowników. - Stosujmy się do wydawanych przez nich poleceń. - Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich, jeżeli z jakiegoś powodu poczujemy się źle to zrezygnujmy z pływania. 
  • Nie wchodźmy/wskakujmy gwałtownie do zbiornika, zwłaszcza gdy jesteśmy rozgrzani przez słońce, ponieważ grozi to szokiem termicznym, który w skrajnych przypadkach może spowodować utratę przytomności lub skurcze mięśni. Złym pomysłem jest kąpiel od razu po obfitym posiłku, to też może doprowadzić do bolesnych skurczy i uniemożliwić pływanie.
  • Absolutnie nie wolno łączyć pływania z alkoholem lub innymi środkami działającymi na stan świadomości. Wpływają one nie tyko na racjonalność decyzji, ale obniżają też sprawność fizyczną pływaka.
  • Skoki do wody to nadal częsta przyczyna uszkodzeń kręgosłupa lub innych poważnych obrażeń. Skaczący do wody często zapominają o tym, że dno w naturalnych zbiornikach jest zróżnicowane i może się zmieniać / nie zawsze widać to co znajduje się pod lustrem wody. W rzece prąd może przesunąć łachę piasku, wraz z nim mogą przypłynąć różne przedmioty np. złamane drzewa, których nie widać na powierzchni. Z dna mogą wystawać też korzenie lub słupy po starych konstrukcjach na które można naskoczyć i zrobić sobie krzywdę. Podobnym zagrożeniem dla skoczka mogą też być inne osoby pływające lub nurkujące pod powierzchnią wody, które mogą podpłynąć niezauważenie, co stanowi zagrożenie dla nich i dla osoby skaczącej.  Dlatego skoki do wody są bezpieczne jedynie w miejscach wyznaczonych i przy zachowaniu szczególnej ostrożności.
  • Nie lekceważmy zakazów pływania, są one umieszczane z uwagi na różne niebezpieczeństwa takie jak silny prąd wody, zanieczyszczenie zbiornika, niebezpieczne dno i wiele innych. Nigdy nie są umieszczane bez powodu.
  • Podczas korzystania ze sprzętu wodnego korzystajmy z kapoka, tak jak robią to profesjonaliści, to żadna ujma. Kamizelka ratunkowa uratowała już niejednego amatora sportów wodnych. Pamiętajmy, że bezpieczne wakacje to udane wakacje.

 

Tekst powstał w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, której partnerem jest Fundacja PZU. Więcej informacji na temat akcji oraz związanego z nią konkursu „ARTYSTYCZNY przeWODNIK" można znaleźć pod adresem www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda

Powrót na górę strony