BEZPIECZNE BOŻE NARODZENIE

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To szczególny okres spotkań rodzinnych i świątecznych wyjazdów. Bardzo ważnym jest, aby w tej przedświątecznej gonitwie pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam uniknąć zagrożeń i spędzić ten czas beztrosko w gronie najbliższych.

Okres przedświąteczny to czas pośpiechu, zakupów i przygotowań. Każdy pragnie, aby Boże Narodzenie oraz okres noworoczny spędzić spokojnie, radośnie i bezpiecznie w rodzinnym gronie. Niestety ten szczególny czas wykorzystują również przestępcy, bazujący na naszym rozkojarzeniu, zabieganiu i związanym z tym brakiem czujności.

Dlatego pragniemy Państwu przypomnieć o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć świątecznych zagrożeń.

Uwaga:

 • Zachowajmy szczególną ostrożność podczas zakupów. W sklepach, marketach czy na targowiskach panuje tłok, a to czyni doskonałe warunki dla kieszonkowców. Pamiętajmy, aby na zakupy zabierać tylko niezbędną ilość gotówki, natomiast podczas płacenia nie pokazywać zawartości portfela. Zamkniętą torebkę czy plecak nośmy zawsze z przodu, zaś portfela i telefonu nigdy nie wkładajmy do tylnych kieszeni spodni. Bezpiecznie jest schować portfel czy telefon do wewnętrznej kieszeni kurtki.
   
 • Często podczas świątecznych zakupów towarzyszą nam nasi najmłodsi. Zwróćmy na nich szczególną uwagę, aby w tym pośpiechu i zabieganiu nie oddalili się od nas i nie zgubili w tłumie.
   
 • Pamiętajmy, że tak jak w realnym świecie, ofiarą złodzieja czy oszusta możemy paść również podczas zakupów on-line, dlatego zawsze:
   
 • kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania do internetowych sprzedawców;
   
 • korzystajmy tylko ze sprawdzonych i znanych portali zakupowych;
   
 • zanim dokonamy zakupów on-line zasięgnijmy opinii o sklepie, zwróćmy uwagę czy sprzedawca podaje adres i numer telefonu, co w razie jakichkolwiek wątpliwości ułatwi nam kontakt ze sklepem;
   
 • pod żadnym pozorem nie otwierajmy linków przesyłanych w wiadomościach smsowych, czy e-mailowych przez nieznanych nadawców. Otwierając tego typu wiadomości narażamy się na utratę naszych danych osobowych oraz środków zgromadzonych na koncie bankowym.
   
 • Przed świątecznym wyjazdem pamiętajmy, aby właściwie zabezpieczyć mieszkanie oraz poinformować zaufanego sąsiada, bądź członka rodziny o planowanej podróży i poprosić aby podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dobytek.
   
 • Przed podróżą pamiętajmy o właściwym przygotowaniu samochodu do zimowych warunków. Jednakże pojazd sprawy technicznie, z wymienionymi oponami to tylko połowa sukcesu. Za kierownicę wsiadajmy wypoczęci i trzeźwi. Pod żadnym pozorem nie wolno prowadzić auta pod wpływem alkoholu. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze.

Wspólnie zadbajmy, aby nadchodzące
Święta Bożego Narodzenia
były bezpieczne, spokojne i zdrowe.

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku
życzą funkcjonariusze
Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

 

Powrót na górę strony