Konferencja w Zamku Trebnitz w Niemczech
W dniu 19 stycznia 2017r nieopodal miasteczka Munchenberg w Zamku Trebnitz będącym Centrum Edukacji i Spotkań odbyło się spotkanie robocze w sprawie funkcjonowania na terenie Polski programu pn. „Profilaktyka a Ty”.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Prezydium Policji Niemieckiej, której funkcjonariusze byli w Polsce podczas Przystanków PaT i widzieli entuzjazm młodzieży należącej do grup patowskich. Chcieli dowiedzieć się na czym polega fenomen działania grup i na czym polega współpraca ich z Policją. Wśród zaproszonych gości z Niemiec byli przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za prewencję, pomoc społeczną, profilaktykę, leczenie uzależnień, Policję itp.
Stronę Polską reprezentowali : Anna Hilaruk – menager programu „Profilaktyka a Ty” z Impresariatu KGP w Warszawie, nadinsp. w stanie spoczynku Dariusz Banachowicz, kom. Iwona Firaza z Zespołu Profilaktyki Społecznej WP KMP w Łodzi, st. asp. Agnieszka Kulawiecka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii KPP w Sieradzu oraz lider sieradzkiej grupy PaT – Patryk Miłk.
Konferencję rozpoczął witając wszystkich zebranych Peter Urban i Christian Schmidt z Prezydium Policji . Mówili o swoich odczuciach po obecności w Polsce podczas X Przystanku PaT, który w 2015 r odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz o relacjach jakie miały miejsce między młodzieżą z Niemieckiego Gimnazjum a młodzieżą z Sieradzkiej Grupy PaT, która w listopadzie 2016r odwiedziła Trebnitz, gdzie wspólnie uczestniczyła w projekcie edukacyjnym.
Niemieccy specjaliści chcieli uzyskać wiedzę na czym polega program, jakie ma założenia, kto go prowadzi, skąd pozyskuje pieniądze, jak wygląda współpraca z Policją.
Pani Anna Hilaruk w swoim wystąpieniu przedstawiła program, jego założenia, cele jakie ma do osiągnięcia . Mówiła o profilaktyce rówieśniczej opartej na współpracy równorzędnej, bez gwiazdorstwa i wywyższania się, gdzie każdy jest potrzebny, bo stanowi ogromną wartość jako człowiek chcący zrobić coś pożytecznego dla drugiego człowieka. Przedstawiła filozofię działania profilaktycznego skierowanego do młodzieży, która jest w wieku adolescencji, neguje autorytet rodziców, wychowawców, szuka wsparcia w grupie rówieśniczej. Wtedy potrzebny jest mądry kolega lub koleżanka, którzy bez zbędnych ceregieli powiedzą młodemu człowiekowi , że sięgając po alkohol, narkotyki lub dopalacze niszczą sobie zdrowie i życie, skazując się często na uzależnienie do końca życia, popadając również w konflikt z prawem. PaT daje alternatywę, wskazuje młodzieży drogę bez używek i bez dopingu. Młodzież skupia się na działaniach artystycznych, szuka możliwości mówienia o swoich problemach językiem sztuki. Młodzi mówią i młodzi słuchają siebie nawzajem. Jest to inny poziom komunikacji. Dorośli, jako starsi i mądrzejsi ze swym doświadczeniem często moralizują, a młodzież na taki komunikat się zamyka.
Komendant Wojewódzki w stanie spoczynku nadinsp. Dariusz Banachowicz opowiadał o realizacji projektu pt.: Heysel. W 2014r w Łodzi miało miejsce wiele incydentów związanych z tzw. ustawkami kibiców zwaśnionych drużyn Widzewa i ŁKS. Ustawki te kończyły się różnego rodzaju urazami uczestniczących w nich młodych ludzi. Działania prewencyjne, siłowe nie dawały pożądanego efektu. Ówczesny Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi wpadł na pomysł, by zaprosić do Łodzi Chojnickie Studio Rapsodyczne z Chojnic ze spektaklem pt.:” Heysel”. Spektakl dotyczy wydarzeń z 1985 roku - podczas meczu finałowego Pucharu Europy spotkały się dwie drużyny: "Juventus" i "Liverpool". Na 45 minut przed zaplanowanym rozpoczęciem meczu, pijani brytyjscy fani z sektorów „X” i „Y” zaczęli rzucać butelkami i kawałkami betonu w kibiców Juventusu, stanowiących większość w sektorze „Z”. Gdy Włosi odpowiedzieli, kibice Liverpoolu zaczęli przedzierać się przez ogrodzenie, które zostało później całkowicie zdemolowane. Pilnowane było ono zaledwie przez kilkunastu belgijskich policjantów. Nie mogli oni powstrzymać uzbrojonych w butelki, kije, kastety i części ogrodzenia angielskich chuliganów. Kilkunastu kibiców Juventusu próbowało stawiać opór pseudokibicom Liverpoolu, mimo iż ci byli uzbrojeni, ale zdecydowana większość widowni ratowała się paniczną ucieczką, przeskakując ogrodzenie złożone z siatki i murku wysokiego na półtora metra, który oddzielał trybuny od boiska. Inni podejmowali się próby wspinaczki na trzymetrowy mur, stanowiący krawędź trybun. Setki ludzi znalazło się jednak w pułapce. Pośród stłoczonych pod murem kibiców – w znakomitej większości Włochów – zapanowała panika. Nacisk napierającego tłumu spowodował zawalenie się części betonowej ściany sektora trybuny, bliższej boiska. Runęło też metalowe ogrodzenie. Fragmenty muru przygniotły włoskich kibiców. Inni, uciekający w panice tratowali leżących. W wyniku tego wydarzenia śmierć poniosło 39 osób, a ponad 600 osób odniosło rany.
By do takich sytuacji jak na stadionie Heysel nie dochodziło w naszym mieście – grupa z Chojnic występowała w 6 łódzkich szkołach gimnazjalnych, gdzie po przedstawieniu odbywały się spotkania profilaktyczne z młodzieżą oraz piłkarzami Widzewa i ŁKS. Młodzieży uświadamiano, że piłkarze nie są wrogami, są profesjonalistami, mogą grać w każdej drużynie, która zechce ich zatrudnić. Dziś grają w ŁKS w przyszłym sezonie w WIDZEWIE. Na młodzieży zrobiło to ogromne wrażenie. Organizatorom przyniosło satysfakcję, ponieważ młodzież dzieliła się z nimi swoimi spostrzeżeniami, widać było siłę rażenia tego przekazu.
Rolą kom. Iwony Firaza z KMP w Łodzi było opowiedzenie o przygotowaniach, organizacji i przebiegu VIII Przystanku PaT , który odbył się w dniach 9-13 lipca 2013 roku w Łodzi. W prezentacji multimedialnej starała się pokazać jak duże to było przedsięwzięcie, ile podmiotów było zaangażowane w przygotowanie i przebieg tego wydarzenia integrującego grupy patowskie, by były dla siebie nawzajem wsparciem, inspiracją i mogły od siebie czerpać jak najwięcej pozytywnej energii, by po powrocie do swoich miast i miasteczek nadal z ogromną siłą wśród swoich rówieśników promować życie wolne od przemocy i uzależnień. W wydarzeniu wzięło udział ponad 2000 młodych ludzi z całej Polski, ale były również zaproszone grupy młodzieży min. z Ukrainy. Dla wszystkich uczestników przygotowane były miejsca noclegowe, posiłki. Atlas Arena była główną bazą Przystanku, którą władze Łodzi przekazały dla uczestników na czas trwania Przystanku. Druga wielka baza noclegowa była w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 w Łodzi przy ul. Żeromskiego 119 , gdzie nocowało około 800 młodych ludzi. Dla młodzieży przygotowano mnóstwo różnego rodzaju warsztatów, od poezji, dziennikarstwa, muzyki, wokalu po capoierę, zumbę i bębny . Każdy mógł wybrać to co go interesuje. Podczas tego wydarzenia zorganizowano tzw. Patosferę na ulicy Piotrkowskiej, czyli wyjście Przystankowiczów do mieszkańców Łodzi, by pokazać im, że młody człowiek potrafi wiele zrobić bez dodatkowych stymulantów, że życie na trzeźwo jest atrakcyjne. Opowiedziała również o Łódzkiej Grupie PaT o nazwie „Insanis”, która działa w Łodzi od 2010 roku i wspomaga funkcjonariuszy KMP w Łodzi w różnego rodzaju działaniach profilaktycznych.
Agnieszka Kulawiecka z KPP w Sieradzu opowiedziała o swojej Grupie PaT, która działa od 2013 roku, o wspólnych projektach profilaktycznych dotyczących uzależnień, cyberprzemocy, ruchu drogowego. W swojej prezentacji pokazała jak wiele wysiłku organizacyjnego trzeba włożyć, by stworzyć warunki do działania grupie młodzieży , wskazać kierunki działania, zdobyć fundusze na projekty profilaktyczne.
Na koniec pozostawiono wystąpienie Lidera Sieradzkiej Grupy PaT – Patryka Miłka, który potwierdził założenia programu i pokazał, iż młodzież czerpie satysfakcję z działania na rzecz drugiego człowieka, że występując na scenie, wchodząc w różne role, daje możliwość przeżywania ekstremalnych emocji, poznania wielu ciekawych osobowości rówieśników i dorosłych mistrzów teatru. Patryk na uczestnikach konferencji zrobił ogromne wrażenie. Był niejako żywym przykładem działania programu, który jest skuteczny w najtrudniejszym wieku dorastania i poszukiwaniach młodzieży swojego miejsca na ziemi bez przemocy, alkoholu i środków psychoaktywnych.
Uczestnicy konferencji byli pod wrażeniem naszych wystąpień, mieli dużo uznania do naszych działań profilaktycznych. Bardzo ciepło o Programie PaT wypowiadał się p. Jurgen Schirrmeister z Brandenburskiej Policji , który był w Łodzi podczas VIII Przystanku PaT.
Wśród obecnych osób były głosy sceptyczne, że taki pomysł profilaktyczny w Niemczech się nie sprawdzi, bo raczej Policja tego nie zechce prowadzić.
Tłumaczyliśmy, że Policja w Polsce się zajęła profilaktyką uzależnień, przemocy, bo z tymi problemami spotykamy się jako policjanci na co dzień. Zależy nam, by przemocy było jak najmniej, by ludzie żyli świadomie na trzeźwo, by nie niszczyli swoich rodzin, by nie cierpieli ich najbliżsi. Ponieważ jedno z pierwszych zadań jakie Policja ma zapisane w swojej Ustawie jest zapobieganie przestępczości, więc każdy sposób jest dobry, a szczególnie taki, który jednocześnie angażuje nastolatków mądrych i chętnych do działania i takich, którzy nie chcą już nikogo słuchać oprócz swoich rówieśników. Spektakl teatralny jest tak uniwersalną formą, że każdy może w nim zaistnieć. Młody człowiek nie musi grać głównej roli, może być częścią dekoracji, ale ważną, bo potrzebną do odbioru całości obrazu.
Niemieccy specjaliści nie do końca mogli zrozumieć, że działanie grup PaT jest jakby działaniem lokalnym, oddolnym, nikt nie narzuca młodzieży ani Policji, że grupa musi powstać i działać. Policji zależy, by działania profilaktyczne, wiedza i świadomość konsekwencji społecznych i prawnych docierała do jak najszerszej rzeszy młodych ludzi, by mogli podejmować w pełni świadome decyzje, by umieli powiedzieć „nie” w sytuacji , gdy ktoś z rówieśników oferuje im alkohol lub środki psychoaktywne.
Podczas konferencji poczęstowano uczestników smacznym obiadem, wieczorem zaproszono do Frankfurtu nad Odrą, gdzie odbył się koncert smyczkowy młodzieży z Konserwatorium.
By przybliżyć działanie grup Patowskich, zaprosiliśmy gospodarzy do udziału w większych inicjatywach profilaktycznych, tj. przegląd teatrów profilaktycznych, łódzki przystanek , które w przyszłości będą organizowane na terenie województwa łódzkiego.