Bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku
Okres wakacyjny to duża ilość wolnego czasu, który spędzamy poza miejscem zamieszkania. Dłuższy dzień i ładna pogoda sprzyjają wycieczkom w plenerze. Nie należy jednak zapominać o zagrożeniach z jakimi możemy się spotkać. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji, mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających z letniego wypoczynku, przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Uwaga na wysokie temperatury!
Upały są bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla osób starszych i dzieci, aby uniknąć zagrożeń spowodowanych przegrzaniem warto stosować się do kilku zasad:
unikać przebywania na słońcu, szczególnie w godzinach 10.00 – 15.00.
przed wyjściem z domu warto pamiętać o nakryciu głowy,
przyjmować dużą ilość płynów 2 – 3 litry na dobę,
ograniczyć spożywanie napojów alkoholowych,
wybierać ubiór przewiewny wykonany z naturalnych materiałów,
unikać skrajnych temperatur- klimatyzacja, zimny prysznic czy gwałtowne wchodzenie do wody może spowodować szok termiczny, unikać wysiłku fizycznego,
obserwować reakcje swojego organizmu i niezwłocznie reagować na pierwsze niepokojące objawy.
Pamiętajmy, że w upalne dni nie wolno nawet na chwilę zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie. We wnętrzu pojazdu temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Przebywanie w takich warunkach zagraża zdrowiu i życiu. Gdy jesteśmy świadkiem takiej sytuacji, nie bądźmy obojętni, natychmiast reagujmy, dzwoniąc pod numery alarmowe:
Policja 997 lub 112
Pogotowie Ratunkowe 999
Straż Pożarna 998
Straż Miejska 986
Bezpiecznie na rowerze
Pomimo apeli i przestróg wiele osób nadal porusza się po drogach niesprawnymi rowerami, nie posiadającymi obowiązkowego oświetlenia. Brak tych elementów ma bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. Wsiadając na rower należy mieć świadomość, że po zapadnięciu zmroku lub przy ograniczonej przejrzystości powietrza jesteśmy niewidoczni. Kierowca innego pojazdu dostrzegając w światłach reflektorów kilka metrów przed maską rowerzystę nie ma żadnych szans na wykonanie bezpiecznego manewru. Przy odpowiednim oświetleniu, jednoślad jest widoczny już z kilkudziesięciu metrów, co pozwala na odpowiednie przygotowanie i zachowanie ostrożności przez pozostałych użytkowników dróg. Kupując dziecku rower zadbajmy o jego bezpieczeństwo, sprawdźmy czy jest właściwie wyposażony i uzupełnijmy braki, wyposażmy je w kask oraz elementy odblaskowe co w znacznym stopniu podniesie bezpieczeństwo naszej pociechy.
Dla przypomnienia podajemy obowiązkowe wyposażenie roweru.
światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające- z tyłu,
co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Uwaga !!!
Uważajmy również na złodziei i paserów. Odpowiednie zabezpieczenie i niepozostawianie w odludnych miejscach roweru uchroni go przed kradzieżą.
Unikajmy kupowania za podejrzanie niską cenę dobrej klasy jednośladów- mogą pochodzić z przestępstwa.
Oznakowanie roweru pozwoli na szybką identyfikację i odzyskanie w przypadku utraty.
Bezpiecznie nad wodą
Odpoczynek nad wodą choć przyjemny nie zawsze bywa bezpieczny. Co roku woda zbiera swoje tragiczne żniwo. Brawura, brak odpowiedzialności, rozsądku i pokory wobec tego żywiołu prowadzą do tragedii. Kąpiel na niestrzeżonych akwenach wodnych, skakanie do nieznanej wody, pływanie pod wpływem alkoholu czy brak nadzoru dorosłych opiekunów nad dziećmi to najczęstsze przyczyny utonięć.
Aby ustrzec się przed podobnymi nieszczęśliwymi w skutkach zdarzeniami pamiętaj!!!
zawsze stosuj się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników,
wybieraj miejsca odpowiednio zorganizowane i oznakowane, będące pod nadzorem ratowników,
nie skacz do wody w miejscach, w których nie znasz głębokości ani budowy dna, może to się skończyć śmiercią lub kalectwem,
nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki, zwykłe zachłyśnięcie wodą może skończyć się utonięciem,
zanim skorzystasz ze sprzętu pływającego sprawdź czy jest sprawny, dodatkowo ubieraj kamizelkę ratunkową (nawet jeśli uważasz, że świetnie pływasz),
bezwzględnie zakładaj dzieciom kamizelki ratunkowe przed wypłynięciem na głębszą wodę,
nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu- najczęściej toną osoby nietrzeźwe,
nie kąp się zaraz po jedzeniu – powinno sie odczekać przynajmniej godzinę,
nie wchodź gwałtownie do wody zaraz po opalaniu – może grozić to szokiem termicznym lub nawet utratą przytomności (najpierw schłodź okolicę serca, karku oraz twarz), niosąc pomoc tonącemu przede wszystkim pamiętaj o własnym bezpieczeństwie,
nigdy nie wskakuj do wody bez zabezpieczenia, wykorzystaj koło, materac, kapok, płynąc do tonącego ubezpiecz się liną tak, aby w razie zagrożenia inna osoba mogła tobie pomóc.
Kradzieże na kąpieliskach
Piękna pogoda często rozleniwia, a wypoczynek nad wodą dostarcza wiele radości. Jednak w czasie świetnej zabawy na basenach czy kąpieliskach nie możemy przestać być czujni i ostrożni. Jednym z zagrożeń tam występujących są złodzieje, którzy tylko czekają na naszą nieuwagę, obserwują, gdzie pozostawiamy portfele, telefony czy torebki. Czasami wystarczy tylko chwila, by przestępca ukradł naszą własność. Wybierając się w takie właśnie miejsca przemyślmy co jest nam naprawdę potrzebne. Rzeczy cenne lepiej zostawić w domu. Jeśli możemy skorzystać z szafki, sprawdźmy przed odejściem czy dokładnie ją zamknęliśmy. Łupem złodziei padają również części naszej garderoby, pozostawione przed wejściem na basen- markowe klapki, czy spodnie złożone na kocu. Aby uniknąć takich niemiłych niespodzianek, lepiej wybrać ubranie i obuwie mniej atrakcyjne dla innych. Dobrym rozwiązaniem jest też wypoczynek w grupie. Kilka osób które na zmianę będą pilnowały pozostawionych rzeczy, na pewno uniemożliwi złodziejom działanie.
Postarajmy się przyjrzeć plażowiczom znajdującym się w najbliższym otoczeniu, zaobserwować ich zachowanie, czy np. nie interesują się z nadmierną uwagą naszym bagażem.
O wszystkich nieprawidłowościach należy niezwłocznie informować pracowników kąpieliska i pracowników ochrony.
Zagrożenia w podróży
W czasie wakacji częściej podróżujemy pociągami i autobusami. Te środki lokomocji nie są wolne od zagrożeń. Aby uchronić się przed nimi, musimy zachować szeczególną ostrożność.
Przed wyjazdem autobusem upewnijmy się, że pojazd jest sprawny, a kierowca trzeźwy.
W przypadku dłuższej trasy czy ma zmiennika. W trakcie postojów nie oddalaj sie zbytnio od autokaru.
Zachowaj ostrożność na dworcach autobusowych, kolejowych, w środkach komunikacji publicznej, gdzie zazwyczaj panuje tłok. Łatwo w tych miejscach możesz stać się ofiarą złodziei kieszonkowych.
Szczególną ostrożność zachowaj przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu czy autobusu. Torebki, podręczne plecaki noś z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.
Unikaj nocnych podróży, zwłaszcza w pustych wagonach i przedziałach, staraj się nie spać.
Nie pozostawiaj bagażu bez opieki zwłaszcza torebek i walizek.
Przy sobie miej tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Większej gotówki nie trzymaj w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko utraty całej kwoty. Dotyczy to również cennych przedmiotów, czeków podróżnych i dokumentów.
Staraj się nie spać w podróży.
Jadąc koleją unikaj pustych przedziałów.
Nie przyjmuj poczęstunków od przypadkowo poznanych osób, nie zawieraj przygodnych znajomości, bądź w stosunku do nich nieufny.
Zachowaj ostrożność w stosunku do szczególnie atracyjnych propozycji współpracy, korzystnych ofert handlowych, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach itp.
Udanych i bezpiecznych wakacji życzą funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Łodzi