Aktualności

Porady dotyczące osób zaginionych

Z policyjnych statystyk wynika, że każdego roku funkcjonariusze Policji przyjmują około 17 tysięcy zawiadomień dotyczących zaginięć. Spośród osób zaginionych odnajduje się około 2 tysiące osób.

Z policyjnych statystyk wynika, że każdego roku funkcjonariusze Policji przyjmują  około 17 tysięcy zawiadomień dotyczących zaginięć. Spośród osób zaginionych odnajduje się około 2 tysiące osób. Problem zaginięć jest tematem bardzo subtelnym ze względu na skalę i charakter zjawiska, szczególnie jeśli chodzi o zaginięcia dzieci, których Policja odnotowuje około 300 tys. w skali roku, a dotyczą one dzieci do 6 roku życia [1].

Na terenie Łodzi w 2016r. przyjęto ogółem 848 zgłoszeń dotyczących zaginięcia osoby, z czego odnalazło się 793 osoby.  Duża liczba zgłoszeń dotyczy zawiadomień związanych z zaginięciem tych samych osób (np. osób nieletnich opuszczających placówki, tj. domy dziecka, czy też seniorzy z DPS).    Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych bliskich, pamiętajmy jak ważną rolę odgrywa rozmowa. W przypadku ujawnienia zmian w zachowaniu, które wydają się niepokojące, pamiętajmy aby ich nie bagatelizować - być może osoba z naszego otoczenia potrzebuje pomocy, a nie ma śmiałości, by o nią poprosić. W sytuacjach kryzysowych wsparcie ze strony drugiego człowieka może okazać się nieocenione.

Osobom, które posiadają problemy zdrowotne oraz problemy z pamięcią przygotujmy fiszkę z informacją umożliwiającą ustalenie miejsca zamieszkania, danymi personalnymi i numerem telefonu kontaktowego do osób najbliższych. Taką fiszkę ta osoba powinna zawsze nosić przy sobie.

Ustalmy z osobami nam bliskimi zasadę obowiązkowego informowania o wszelkich sytuacjach związanych z opuszczaniem miejsca zamieszkania- podanie lokalizacji pobytu   i terminie powrotu.

Skorzystajmy, po ustaleniu i za zgodą naszych bliskich, z możliwości wykorzystania lokalizatora GPS zainstalowanego w telefonie komórkowym, dzięki któremu będziemy znać miejsce ich pobytu.

Przestrzegajmy podczas rozmów o zagrożeniach związanych z późnym powrotem do domu i unikaniem miejsc mało uczęszczanych oraz słabo oświetlonych.

W przypadku zaistnienia sytuacji uniemożliwiającej kontakt i ustalenie miejsca pobytu osoby mamy do czynienia z zaginięciem. Wówczas należy przypomnieć sobie i sprawdzić:

  • kiedy ostatni raz osoba była widziana i kto miał z nią kontakt
  • czy osoba planowała jakiś wyjazd, miała problemy finansowe lub zdrowotne
  • o czym nas w ostatnim czasie informowała
  • jakie było jej zachowanie
  • czy ujawniały się objawy stresogenne
  • czy w miejscu zamieszkania lub ostatniego pobytu pozostawiła rzeczy osobiste, dokumenty i pieniądze

W celu ustalenia bliższych okoliczności należy:

  • skontaktować się z rodziną, znajomymi, pracodawcą, sąsiadami,
  • zadzwonić do placówek medycznych, szpitala, pogotowia ratunkowego,
  • sprawdzić uczęszczane miejsca, w których osoba może przebywać.

W przypadku wyczerpania powyższych środków i ciągłego braku kontaktu z osobą, o powyższym fakcie należy powiadomić najbliższą jednostkę Policji, zgłaszając zaginięcie.

Pamiętaj aby w takiej sytuacji obowiązkowo przygotować aktualną fotografię, jak również dane personalne, dokument tożsamości (o ile to możliwe).

W sytuacji uzyskania informacji o miejscu pobytu osoby lub jej odnalezienia się, niezwłocznie należy powiadomić o tym fakcie najbliższą jednostkę Policji


[1]    NIK, Informacja o wynikach kontroli „Poszukiwanie osób zaginionych”, KBP-4101-003-00/2014, s.6

Powrót na górę strony