Kampania profilaktyczna "Bezpieczn@ więź" na półmetku
Trwa zainicjowana przez łódzkich policjantów kampania przeciw cyberzagrożeniom "Bezpieczn@ więź". Zintensyfikowane działania profilaktyczne funkcjonariuszy wspierają specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Młodzieży w Łodzi oraz po raz pierwszy – w ramach koncepcji profilaktyki rówieśniczej - licealiści z klas mundurowych XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi i studenci resocjalizacji ze Społecznej Akademii Nauk. W warsztatach prowadzonych przez licealistów, studentów i policjantów uczestniczyło już blisko półtora tysiąca uczniów z łódzkich szkół.
Licealiści z klas mundurowych XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi oraz studenci Społecznej Akademii Nauk od miesiąca wspierają łódzkich policjantów w adresowanych do młodzieży działaniach profilaktycznych przeciw cyberzagrożeniom.
Przygotowani przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi oraz ekspertów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Młodzieży w Łodzi wolontariusze - żacy kierunku resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną oraz uczniowie szkoły mundurowej prowadząc warsztaty dla swych niewiele młodszych koleżanek i kolegów uczulają rówieśników na zagrożenia w sieci Internet i podpowiadają, jak postąpić w sytuacji cyberataku.
Uczestniczący w zajęciach policjanci przybliżają natomiast młodzieży konsekwencje prawne grożące internautom łamiącym obowiązujące normy.
Projekt rozpoczęty 6 lutego 2018 roku, w Dzień Bezpiecznego Internetu, potrwa do 23 marca i obejmie 26 łódzkich szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. W pierwszym miesiącu działania przeprowadzono w 69 klasach z 12 szkół, a uczestniczyło w nich blisko półtora tysiąca uczniów klas VI i VII ze szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów.
Równolegle, w ramach kampanii, policyjni profilaktycy z łódzkiej komendy prowadzą tematyczne szkolenia dla rodziców i rad pedagogicznych.
Organizatorzy projektu "Bezpieczn@ więź" ogłosili także konkurs dla młodzieży, polegający na napisaniu listu do młodszego przyjaciela, jak bezpiecznie korzystać z Internetu (regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej łódzkiej komendy Policji: htKlik...), a na ostatni dzień trwania kampanii zaplanowali nieodpłatne certyfikowane seminarium metodyczne dla nauczycieli, wychowawców, pracowników służb socjalnych i zainteresowanych rodziców.
Wspólny projekt Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, Koła naukowego profilaktyki społecznej i resocjalizacji Społecznej Akademii Nauk, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łodzi oraz XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi patronatem honorowym objęli: Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski.