MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO
Troska o los dzieci zaginionych wielokrotnie motywowała łódzkich policjantów do wzmożonych działań poszukiwawczych. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży pozostaje bowiem priorytetem w katalogu zadań realizowanych przez Policję. Liczne działania profilaktyczne doprowadziły do znaczącego obniżenia liczby zaginięć, niemniej każdy przypadek zaginięcia dziecka wzbudza refleksję, czy można było mu zapobiec? W Międzynarodowym Dniu Dziecka Zaginionego, ustalonym na dzień 25 maja na pamiątkę zaginięcia 25 maja 1979 roku w Nowym Yorku 6-letniego Etana Kalila Patza, policjanci Komendy Miejskiej Policji w Łodzi przywołując najczęstsze przyczyny zaginięć dzieci instruują, jak skuteczniej im zapobiegać oraz jak postępować w przypadku zaginięcia dziecka.
NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY ZAGINIĘĆ:
- Samowolne oddalenie się dziecka
- Pozostawianie dzieci bez opieki
- Niedopilnowanie dziecka podczas wspólnych wyjść
- Ofiary przestępstw
- Uprowadzenie rodzicielskie
- Ucieczka od problemów związanych z:
- rozwodem rodziców
- brakiem porozumienia z rówieśnikami
- brakiem akceptacji
- niewłaściwymi relacjami z rodzicami (brak czasu ze strony rodziców/opiekunów prawnych)
- zbyt wysokimi wymaganiami rodziców wobec dziecka dotyczącymi osiągnięć w edukacji lub dyscyplinie sportowej
ZAPOBIEGANIE ZAGINIĘCIOM
Aby zminimalizować ryzyko zaginięcia dziecka należy pamiętać o podstawowych zasadach postępowania:
W sieci:
- Rodzice powinni sparować nadzór nad dzieckiem korzystającym z sieci, zwracać uwagę na to co dziecko robi.
- Na komputerze, z którego korzysta dziecko powinien być zainstalowany program, który nie dopuszcza dziecka do nieodpowiednich, szkodliwych treści, tzw. blokada rodzicielska.
- Przed dopuszczeniem dziecka do samodzielnego korzystania z komputera, należy ustalić zasady korzystania z niego.
- Za pośrednictwem internetu dziecko powinno kontaktować się tylko i wyłącznie z osobami znajomymi, o których wiedzą rodzice.
- Dziecko nie powinno korespondować z osobą obcą, a „zaczepione” przez nieznajomego nie powinno odpowiadać.
- Dziecko powinno mieć bezwzględny zakaz spotykania się z osobami, które poznało przez Internet.
- Należy uczulić dziecko aby nikomu(!) nie podawało przez Internet swoich danych osobowych oraz adresu zamieszkania.
Poza domem:
- Dziecko do ukończenia 7 roku życia nie może być pozostawione bez opieki (art. 106 Ustawy Kodeks wykroczeń).
- Dziecko do ukończenia 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat (art. 43. ust. 1. Ustawy Prawo o ruchu drogowym).
- Przed każdym wyjściem dziecka z domu, należy ustalić z kim i w jakim miejscu będzie się bawiło.
- Opiekunowie powinni uczulić dziecko, aby przy każdej zmianie miejsca zabawy informowało o tym opiekunów.
- Należy uczulić dziecko aby nie rozmawiało z osobami nieznajomymi, nigdzie z nimi nie odchodziło i nic od nich nie zabierało np. słodyczy, napojów czy zabawek oraz aby nie korzystało z autostopu (tzw. okazji)
- Jeśli droga dziecka do szkoły widzie przez obszar niezabudowany, zaciemniony, lub zadrzewiony dziecko nie powinno pokonywać jej samo.
- Trzeba nauczyć dziecko krzyczeć i wołać o pomoc w sytuacji zagrożenia.
- Dziecko powinno znać numery alarmowe oraz numery telefonów do rodziców lub opiekunów.
- Należy nauczyć dziecko, że o pomoc może zwrócić się tylko do osoby, która nie jest anonimowa: policjanta, sprzedawcy sklepu, pracownika ochrony.
ZAGINIĘCIE DZIECKA - CO ROBIĆ?
Pamiętaj, że w przypadku zaginięcia dziecka liczy się każda chwila!!!!!
Nie ma znaczenia ile czasu upłynęło od zaginięcia dziecka! Jego poszukiwania należy rozpocząć jak najszybciej!
- Czym prędzej należy zgłosić zaginięcie w najbliższej jednostce Policji. Zgłaszając zaginięcie należy mieć przy sobie aktualne zdjęcie dziecka. Funkcjonariuszom Policji przyjmującym zgłoszenie należy powiedzieć w co dokładnie ubrane było dziecko w chwili zaginięcia oraz przekazać jak najwięcej informacje dotyczących dziecka ponieważ mogą one w znacznym stopniu wpłynąć na skuteczność poszukiwań.
- Obdzwoń wszystkich członków rodziny, koleżanki i kolegów dziecka oraz ich rodziców, a także szkołę, klub sportowy lub inne miejsca, do których uczęszczało dziecko!
- Poproś o pomoc bliskich i znajomych. Być może mają też informacje, które mogą pomóc w poszukiwaniach!
- Sprawdź czy dziecko nie trafiło do szpitala!
- Przeszukaj okolicę domu (strychy, piwnice, dachy), szkoły, parków, lasów, miejsca, w których dziecko lubiło bywać, a także okolice ostatniego miejsca pobytu dziecka.
- Postaraj się aktywnie uczestniczyć w poszukiwaniach i zaangażować w nie jak najwięcej osób - rodzinę i przyjaciół, a także wszystkich tych, którzy chcą pomóc.
GDZIE JESZCZE MOŻNA SZUKAĆ POMOCY?
Pamiętaj, aby móc wszcząć odpowiednie procedury dotyczące poszukiwań zaginionego dziecka należy jak najszybciej zgłosić się na Policję i złożyć zawiadomienie o zaginięciu!
Z prośbą o pomoc, możesz także zwrócić się do Fundacji ITAKA. Za pośrednictwem strony internetowej lub infolinii, możesz skontaktować się ze specjalistami, którzy na co dzień poszukują zaginionych dzieci. W razie potrzeby udzielą Ci wsparcia i wszelkiej możliwej pomocy.
Z Fundacją można skontaktować się za pośrednictwem strony interenetowej lub telefonów:
- http://www.zaginieni.pl/
- 22 654 70 70 – Linia Wsparcia
(od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00 – 17.00 oraz w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinach 8.00 – 13.00) - 116 000 Telefon w Sprawie Dziecka Zaginionego i Nastolatka (od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00 – 17.00 oraz w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinach 8.00 – 13.00)
Jak wynika z policyjnych statystyk, w ciągu ostatnich czterech lat spadła liczba zaginięć dzieci. Niewątpliwie wpłynęły na to działania policyjnych profilaktyków, prowadzących szereg akcji i kampanii społecznych, także kierowanych do dzieci i młodzieży, w trakcie których przypominają o zasadach postępowania w przypadku kontaktu z osobą obcą lub zgubienia się oraz uczą, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu aby minimalizować zagrożenia w kontakcie z innymi internautami.