Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo seniorów

Łódzcy policjanci prowadzą szereg działań, których celem jest uświadomienie seniorów, co do sposobu popełnianiach przestępstw metodą „na policjanta”, „na wnuczka”. W ostatnich dniach spotkali się m.in. z seniorami z Domu Dziennego Pobytu w Łodzi. Podczas spotkań profilaktycznych apelują również do dzieci i młodzieży, by nie byli obojętni i przestrzegali krewnych – babcie, dziadków, jak reagować kiedy dzwoni ktoś kto podszywa się pod członków ich rodziny bądź policjanta.

Policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji KMP w Łodzi podejmują wiele akcji, których celem jest podniesienie świadomości osób starszych wskazywanie im, aby kierowali się zasadą ograniczonego zaufania, byli czujni i wiedzieli jak reagować w sytuacji zagrożenia, by uchronić się przed utratą oszczędności całego życia. Jednocześnie podczas spotkań z młodzieżą apelują, aby nie byli obojętni i przestrzegali krewnych – babcie, dziadków, jak reagować kiedy dzwoni ktoś kto podszywa się pod członków ich rodziny bądź policjanta.

Przypominamy, aby przestrzegać kilku zasad:

  • policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
  • policja nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
  • jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość , co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje policji, konsultujmy z rodziną,
  • pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
  • nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.

Przestrzeganie tych kilku zasad może uratować nasze, często długo odkładane, oszczędności życia.

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy policji.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do intencji dzwoniących osób, a w szczególności gdy podają się za policjanta lub członka rodziny i proszą o przekazanie pieniędzy. Zgłoś ten faks policjantom. Po usłyszeniu ciągłego sygnału w słuchawce wybierz numer alarmowy 112 i przekaz swoje spostrzeżenia.

 

Powrót na górę strony