Aktualności

Z seniorami o bezpieczeństwie

Policyjni profilaktycy spotkali się z członkami Klubu Seniora PCK, działającego od 2015 roku przy Łódzkim Oddziale Okręgowym PCK w Łodzi przy ul. Wysokiej 44. Podczas prelekcji funkcjonariusze rozmawiali z seniorami na temat zagrożeń z jakimi mogą się spotkać w życiu codziennym, tak w świecie realnym jak i wirtualnym.

26 stycznia 2023 roku w sali szkoleniowej Łódzkiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Łodzi funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi spotkali się z seniorami należącymi do Klubu Seniora PCK. W trakcie spotkania policjanci przekazali uczestnikom wiedzę mającą na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób starszych oraz przypomnieli i omówili metody działania sprawców przestępstw „pod legendą”. Funkcjonariusze zaznaczyli, że pomimo zwiększenia świadomości seniorów w omawianym zakresie, w dalszym ciągu podawanie się za członka rodziny, policjanta czy pracownika instytucji to metoda najczęściej stosowana przez oszustów i niestety jak pokazują policyjne statystyki wielu przypadkach skuteczna.

Omówiono również zasady bezpiecznego korzystania z internetu, który poza tym, że daje ogrom możliwości i pozwala aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym, społecznym czy kulturalnym nawet bez wychodzenia z domu, to również stanowi olbrzymie zagrożenie, szczególnie gdy nie przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Funkcjonariusze wyjaśnili obecnym na spotkaniu czym jest phishing oraz dlaczego do otrzymywanych wiadomości, zarówno tych SMS-wych jak i e-mailowych powinni podchodzić z ograniczonym zaufaniem. Przypomnieli również, że silne hasło dostępu do bankowości elektronicznej, telefonu czy serwisów społecznościowych to podstawa bezpieczeństwa, a także uczulili na wszelkiego rodzaju wiadomości od osób, które proszą o wsparcie finansowe.

Podczas spotkania poruszono również problematykę bezpieczeństwa osób starszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci przypomnieli seniorom o podstawowych zasadach poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach, a także o obowiązku używania elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zwrócili przy tym uwagę na to, że odblaski niezależnie od pory dnia i panujących warunków atmosferycznych sprawiają, że jest się o wiele bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu.

Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze . Seniorzy chętnie uczestniczyli w dyskusji, zadawali pytania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Na koniec wizyty każdy uczestnik prelekcji otrzymał pakiet profilaktyczny zawierający broszury, ulotki oraz zakładkę do książki z poradami dotyczącymi szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

  • Zdjęcie ze spotkania pokazujące na tle sali publiczności słuchającej dwóch policjantów prowadzących spotkanie.
    Spotkanie z seniorami
  • Zdjęcie przedstawia wielokolorowe materiały profilaktyczne rozdawane na spotkaniu. Zakładki do książek oraz ulotki.
    Materiały profi ze spotkania
Powrót na górę strony