Policjanci w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Łodzi
9 września 2024 roku w siedzibie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łodzi przy ulicy Emilii Plater 34 funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi spotkali się z emerytowanymi pielęgniarkami i położnymi, aby porozmawiać o szeroko rozumianym bezpieczeństwie.
Bezpieczeństwo seniorów jest jednym z priorytetów funkcjonariuszy. Jak pokazują oficjalne dane, co roku przestępcy oszukują osoby starsze na kilkadziesiąt milionów złotych i niemalże każdego dnia dochodzi do oszustwa lub próby oszustwa na ich szkodę. Przestępcy bazując na łatwowierności i często samotności seniorów wymyślają coraz to nowe metody, aby wyłudzić oszczędności ich życia. W trosce o osoby starsze policjanci chętnie uczestniczą w spotkaniach z seniorami, aby ich edukować, przestrzegać i podpowiadać, jak chronić się przed działaniem oszustów.
W trakcie spotkania omówiono metody działania sprawców, zarówno te stosowane w świecie realnym (między innymi: oszustwo na wnuczka, na policjanta, na montera, na urzędnika ZUS), jak również w cyberprzestrzeni (między innymi: spoofing, phishing i ich rodzaje, na blik, na niezapłacone rachunki, na paczkę kurierską). Szczególną uwagę zwrócono na coraz bardziej „popularną” metodę na „amerykańskiego żołnierza” . Sprawcy działając na portalach społecznościowych wyszukują w sieci osoby starsze, samotne i nawiązują z nimi kontakt. Posługując się zdjęciami z sieci, podszywają się na przykład pod amerykańskiego żołnierza, lekarza czy inżyniera. Regularnie korespondują ze swoją ofiarą, przedstawiając fałszywe historie z życia stopniowo zdobywają jej zaufanie. Kiedy sprawca rozkocha w sobie ofiarę, prosi ją o wsparcie finansowe na przykład na zakup biletu lub drogie leczenie. Kiedy pieniądze zmanipulowanej osoby trafią na konto sprawcy, zazwyczaj kontakt się urywa. Bywa też tak, że oszust wykorzystując naiwność i uczucie ofiary prosi o więcej pieniędzy, wymyślając coraz to nowe wydatki, na przykład na bilet do Polski. Wiele kobiet, aby pomóc „żołnierzowi” zaciąga kredyty lub zapożycza się u rodziny.
Funkcjonariusze udzielali praktycznych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w życiu codziennym, zarówno w miejscu zamieszkania jak i w przestrzeni publicznej. Zachęcali seniorki do korzystania z aplikacji Moja Komenda oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jako narzędzia wpływającego na bezpieczeństwo w najbliżej okolicy, umożliwiające zgłaszanie różnych zagrożeń bezpośrednio do odpowiednich służb. Z uwagi na zbliżającą się jesień, a co za tym idzie szybko zapadający zmrok i częste zmiany pogody, policjanci wskazywali jak ważne jest noszenie odblaskowych elementów garderoby, tym bardziej że około 30 procent poszkodowanych na drogach w ostatnich latach to osoby powyżej 65 roku życia.
Spotkanie nie tylko umożliwiło przekazanie informacji ze strony policjantów, ale również dało okazję do zadawania pytań, wymiany doświadczeń i nawiązania ożywionej dyskusji na temat bezpieczeństwa seniorów w dzisiejszym świecie.
starszy aspirant Katarzyna Plocek
Wydział Prewencji
Komendy Miejskiej Policji