Miejsca publiczne

Zima to czas szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych

Każdego roku w okresie zimowym wiele osób umiera z powodu wychłodzenia. Są to głównie osoby bezdomne, dla których gwałtowne spadki temperatury mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Łódzcy policjanci w trakcie służby stale monitorują miejsca w których mogą przebywać osoby bezdomne. Funkcjonariusze systematycznie pojawiają się w okolicach dworców PKP/PKS i ogródków działkowych, kontrolują pustostany, piwnice i strychy starych kamienic. Kiedy spotkają osobę bezdomną udzielają jej pierwszej pomocy oraz przekazują informację o adresach instytucji i stowarzyszeń udzielających wsparcia w tym trudnym okresie, gdzie potrzebujący mają zapewniony ciepły posiłek i nocleg.

Dużym zagrożeniem w okresie zimowym jest również przebywanie w warunkach zewnętrznych pod wpływem alkoholu. Wbrew powszechnie panującej opinii alkohol nie rozgrzewa. Daje złudne odczucie ciepła które jest chwilowe, a w rzeczywistości powoduje szybsze wychładzanie się organizmu. Ponadto osoby pod wpływem alkoholu są bardziej narażone na wypadki, dlatego warto zwracać uwagę na osoby które szczególnie w porach wieczorowo – nocnych siedzą w parkach czy na przystankach komunikacji miejskiej.

Należy pamiętać że na wychłodzenie narażone są również osoby starsze, nieporadne i samotne mające problem z poradzeniem sobie z codziennymi czynnościami takimi jak napalenie w piecu czy odśnieżenie posesji. Jeśli w naszym sąsiedztwie mieszka taka osoba warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku i zaoferować pomoc.

Policjanci apelują, aby nie być obojętnym wobec osób wymagających wsparcia w okresie zimowym. Kiedy widzimy osobę narażoną na wychłodzenie nie wahajmy się zadzwonić pod numer alarmowy 112. Zachęcamy również do korzystania z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można dodać wpis dotyczący miejsc przebywania osób bezdomnych wraz z dokładną lokalizacją. Każde takie zgłoszenie jest sprawdzane.

Pamiętajmy, że czasem jeden telefon może uratować komuś życie.

Powrót na górę strony