STOP! Alkohol nie dla młodzieży
Młodzi ludzie z ciekawości lub z chęci zaimponowania rówieśnikom eksperymentują z alkoholem, papierosami i innymi używkami. Ryzykowne zachowania często kończą się tragedią. Pamiętajmy, że to na nas, dorosłych, ciąży obowiązek dbania o ich bezpieczeństwo. Nie przedkładajmy chęci zysku nad dobro dziecka - nie tylko groźba utraty koncesji, ale także ludzki odruch i wyobraźnia powinny spowodować, że każdy sprzedawca przed podaniem trunku dokładnie sprawdzi wiek kupującego, utrudniając tym samym młodym ludziom dostęp do alkoholu.
Nie bądź obojętny!!!
Gdy jesteś świadkiem sprzedaży alkoholu czy papierosów nieletniemu,
Twoja interwencja może uratować mu zdrowie lub życie.
Zgodnie z art. 15 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi „zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:
- osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;
- osobom do lat 18;
- na kredyt lub „pod zastaw”.
W przypadku wątpliwości co do pełnoletności
nabywcy, sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest
do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.
Ustawa przewiduje dwa rodzaje sankcji za złamanie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim:
- Administracyjną, ponoszoną przez przedsiębiorcę korzystającego z zezwolenia w punkcie sprzedaży, w którym doszło do naruszenia, w postaci obligatoryjnego cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz niemożności ubiegania się o wydanie nowego zezwolenia przez okres lat 3 od jego cofnięcia (por. art. 18 ust. 10 pkt. 1 lit. a oraz ust. 11 ustawy).
- Karną, którą ponosi osoba winna dokonania sprzedaży (sprzedawca) oraz przedsiębiorca prowadzący punkt, w którym doszło do naruszenia w zakresie niedopełnienia przez niego nadzoru. Karą za popełnienie omawianego występku jest grzywna; ustawa przewiduje ponadto możliwość nałożenia środków karnych w postaci zakazu prowadzenia działalności objętej zezwoleniem lub przepadku napojów alkoholowych (por. art. 43 ustawy).