Handel ludźmi

Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

Policjanci Wydziału Prewencji z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi realizując profilaktykę społeczną w zakresie zapobiegania handlowi ludźmi oraz przestępstwom towarzyszącym temu zjawisku w ramach „Krajowego Planu Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2022-2024”, prowadzą szereg działań zmierzających do podniesienia stanu wiedzy na ten temat wśród mieszkańców Łodzi.

Prowadzone są między innymi zajęcia dla uczniów szkół średnich, jak też szkolenia dla funkcjonariuszy Policji.

Rok rocznie uruchamiany jest w Europejskim Dniu Walki z Handlem Ludźmi przypadającym na 18 października dyżur telefoniczny pod, którym można uzyskać pomoc lub informacje. W tym roku dodatkowo nawiązana została współpraca obejmująca cykliczne szkolenia dla pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi celem przedstawienia Programu wsparcia i ochrony ofiary/świadka handlu ludźmi.

Natomiast w dniu 22.10.2024r, po raz pierwszy podobne szkolenie zostało przeprowadzone dla Kuratorów Sądowych w siedzibie Sądu Okręgowego w Łodzi na placu Gen. Henryka Dąbrowskiego 5.

Zainteresowanie oraz ilość pytań kierowanych do prowadzącego wskazują nie tylko na celowość tego typu spotkań, ale również  potrzebę  realizacji kolejnych wydarzeń w temacie handlu ludźmi. Inicjatorem powyższego spotkania, ze strony Sądu Okręgowego była Pani Iwona Wodzisławska Zastępca Kuratora Okręgowego w Łodzi, której należą się podziękowania za organizację wydarzenia oraz jego rozpropagowanie wśród Kuratorów Sądowych.

Kilkadziesiąt osób miało możliwość uczestnictwa w zajęciach zdobywając podstawową wiedzę dotyczącą znamion ww. przestępstwa, algorytmów postępowania z ofiarą oraz możliwości uzyskania pomoc W wystąpieniu szczególną uwagę położono na zagrożenia przestępstwem handlu ludźmi na które narażeni są uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy.

Powrót na górę strony