Aktualności

Dostosujmy prędkość do panujących na drogach warunków

Przed nami trudny okres dla uczestników ruchu drogowego. Wcześnie zapadający zmrok, śliskie jezdnie, opady śniegu, mróz oraz gołoledź na drogach. Zima zwykle nie jest sprzymierzeńcem kierowców. W tym czasie odnotowanych zostaje o wiele więcej stłuczek, kolizji i wypadków niż o każdej innej porze roku.

20 listopada 2017 roku tuż po godzinie 16:00 na skrzyżowaniu ul. Uniwersyteckiej z ul. Wierzbową 61 letni kierujący samochodem hyundai nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego uderzył w tył samochodu Toyota.  W wyniku tego uderzenia Toyota potrąciła  przechodzącego po przejściu dla pieszych 28 letniego mężczyznę. Na szczęście pieszy odniósł niewielkie obrażenia a sprawcę ukarano 500 złotowym mandatem.

Policjanci przypominają, iż kierujący jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa.   W szczególności kierowcy powinni zwracać uwagę na stan nawierzchni , warunki atmosferyczne i natężenie ruchu. Czasem warto pod okiem doświadczonego instruktora poćwiczyć swoje umiejętności wychodzenia z trudnych drogowych sytuacji. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym zależy również od pieszych. W konfrontacji z autem pieszy ma bardzo małe szanse. Pieszy wychodzi z mylnego założenia, że skoro on widzi jadący pojazd to kierowca też go widzi. Nic bardziej mylnego. Pieszy swoim ubiorem może „wtopić się” w otoczenie i nawet w ciągu dnia kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Dlatego tak istotne jest noszenie w tym okresie elementów odblaskowych. Pamiętajmy również, że samochód nie zatrzyma się w miejscu.

 • trudne warunki na drogach
  trudne warunki na drogach
 • trudne warunki na drogach
  trudne warunki na drogach
 • trudne warunki na drogach
  trudne warunki na drogach
 • trudne warunki na drogach
  trudne warunki na drogach
Powrót na górę strony