Aktualności

Potrącił pieszą i odjechał z miejsca wypadku nie udzielając pomocy. Twierdził, że oślepił go inny pojazd

Policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź Polesie wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło 5 grudnia 2017 roki około godziny 21:00 na ul. Ogrodowej przy ul. Gdańskiej.Z ustaleń poczynionych na miejscu zdarzenia przez funkcjonariuszy łódzkiej drogówki wynika, że 62 letni kierujący oplem vectra jechał ul. Ogrodową z kierunku Karskiego w kierunku ul. Zachodniej. Dojeżdżając do wyznaczonego przejścia dla pieszych nie zachował szczególnej ostrożności, nie ustąpił pierwszeństwa i potrącił 62 letnią pieszą, a następnie nie zatrzymując się  odjechał z miejsca zdarzenia. Piesza w wyniku wypadku doznała urazów wielonarządowych. Po podjętej akcji reanimacyjnej w stanie bardzo ciężkim została przewieziona do szpitala. Kierujący powrócił na miejsce zdarzenia. Twierdził, że nie widział pieszej ponieważ oslepił go inny pojazd . Był trzeźwy. Policjanci 62 latkowi zatrzymali prawo jazdy za rażący czyn w ruchu drogowym.

Policjanci przypominają !!!!

Podstawowym obowiązkiem kierującego który zbliża się do wyznaczonego przejścia dla pieszych wynikającym z art 26 Prawa o ruchu drogowym jest obowiązek zachowanie szczególnej ostrożności i ustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na tym przejściu. Oznacza to że nasz ruch nie może sprowokować pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku. Większość kierowców nie dopuszcza do siebie myśli że mogą wziąć udział w wypadku drogowym i zapominają o ich obowiązkach wynikających z treści art 44 Prawa o ruchu drogowym. Z treści artykułu wynika że kierujący pojazdem, jest zobligowany zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, czyli kierować nim do czasu całkowitego zatrzymania w taki sposób, by nie doprowadzić do kolejnego zderzenia, przedsięwziąć odpowiednich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku, a przede wszystkim do sygnalizowania postoju pojazdu poprzez włączenie świateł awaryjnych, udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku tzw. pierwszej pomocy przedlekarskiej, wezwać pogotowie ratunkowe i policję. Nie wolno podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku. Przede wszystkim nie można przemieszczać pojazdu lub przedmiotów, nie zacierać śladów oraz pozostać na miejscu wypadku, co ma na celu zapewnienie udziału w czynnościach śledczych.

Przypominamy !

Art 162 Kodeksu karnego w paragrafie 1 definiuje nieudzielenie pierwszej pomocy

Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Powrót na górę strony