Aktualności

Pierwszy dzień wiosny z marihuaną?

21 marca 2019 roku, policjanci Komendy Miejskiej Policji w Łodzi przeprowadzili działania „Nielat”, które ukierunkowane były na zapobieganie, a także zwalczanie demoralizacji i przestępczości nieletnich na terenie Łodzi. Termin działań zaplanowany został na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny . Tego dnia obchodzony jest „Dzień Wagarowicza”. Taki dzień jest dla młodzieży okazją do spotykania się i spędzania czasu w swoim gronie, poza szkołą, w czasie zajęć lekcyjnych.

Podczas działań policjanci , przed jedną z kamienic w okolicy skrzyżowania  ul. Legionów i Gdańskiej zauważyli dwóch dziwnie zachowujących się młodych ludzi, którzy nerwowo rozglądali się wokół siebie. Funkcjonariusze po chwili obserwacji podeszli do młodzieży chcąc wylegitymować i ustalić powód takiego zachowania. Jeden z 15-latków usiłował oddalić się do bramy posesji, co szybko mu udaremniono.
Policjanci ujawnili przy nastolatkach marihuanę, w ilości 0,9 grama. Ustalono również nieletniego, który rozprowadza narkotyki w środowisku rówieśniczym. Młodzieńców przesłuchano w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego, a całość materiałów zostanie przesłana do Sądu, który podejmie decyzję o dalszych losach nieletnich.

Warto przy tym nadmienić, że miejsce zatrzymania nieletnich z narkotykami tj. ul. Legionów/Gdańska jest zaznaczone na Krajowej Mapie Zagrożenia Bezpieczeństwa jako miejsce, w którym może dochodzić do zażywania środków odurzających, w związku z czym miejsce to jest systematycznie kontrolowane przez policję.

Ponadto podczas działań na terenie Łodzi ujawniono 22 nieletnich zagrożonych demoralizacją. W tym ośmiu nieletnich spożywających alkohol.

We wszystkich tych przypadkach powiadomieni zostali rodzice, którzy musieli z rąk policji odebrać swoje dzieci.

O poczynaniach nieletnich zostanie powiadomiony Sąd Rodzinny i Nieletnich, który we własnym zakresie przeprowadzi postępowania o demoralizację i czyny karalne, w wyniku których może zastosować wobec nieletnich środki wychowawcze, np.nadzór kuratora sądowego.

Powrót na górę strony