Aktualności

Kontrola autobusów wyjeżdżających z dziećmi na wakacyjny wypoczynek

Od początku wakacji działa stały punkt kontroli autobusów przy kąpielisku „Fala”. Codziennie oprócz sobót i niedziel we wskazanym miejscu kontrolowane są autokary, które wiozą dzieci i młodzież na wakacyjny wypoczynek. Weekendowo policjanci kontrolują autobusy w miejscach zbiórek. O tym jak ważna jest kontrola autokaru przed wyjazdem, przekonał się organizator letniego wypoczynku.

13 lipca 2019 roku około godziny 9:00 policjanci łódzkiej drogówki zostali wezwani na kontrolę autobusów, które miały przewieźć młodych mieszkańców naszego miasta na letni wypoczynek nad morze. Sprawdzeniu poddane zostały dwa autobusy marki IRISBUS i SETRA. Mundurowi sprawdzili czas pracy kierowców, ich trzeźwość, a także stan techniczny autobusów. Podczas kontroli okazało się że setra była niesprawna. Uszkodzeniu uległ układ hamulcowy, co skutecznie wyeliminowało pojazd z dalszej jazdy. Mundurowi nie zezwolili 62-letniemu kierującemu na kontynuowanie jazdy. Zatrzymali także dowód rejestracyjny  pojazdu w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami. Po pewnym czasie na miejsce kontroli przyjechał kolejny autobus setra kierowany przez 47-letniego mężczyznę. Policjanci ponownie sprawdzili czas pracy kierowcy, jego trzeźwość, a także stan techniczny autobusu. Okazało się że i ten pojazd nie był sprawny. W autokarze była pęknięta szyba czołowa. Ponieważ usterka realnie zagrażała bezpieczeństwu w ruchu drogowym, mundurowi zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, zakazując jednocześnie jazdy z małymi pasażerami. Pojazd musiał wrócić do miejsca garażowania. Dopiero trzeci autobus podstawiony przez przewoźnika okazał się w pełni sprawny i mógł dowieźć milusińskich na wakacyjny wypoczynek.

Policjanci przypominają !

Zlecenie kontroli autokaru może uchronić nasze dzieci przed wypadkiem. Aby zgłosić autokar do kontroli poza godzinami funkcjonowania stałego punktu kontroli wystarczy dzień wcześniej w godzinach 8:00 – 16:00 zadzwonić pod numer 42 665 25 10. Procedura jest prosta - rodzice lub organizator zgłaszają że w danym dniu o podanej godzinie ze wskazanego adresu będzie wyjeżdżał autobus i proszą o jego kontrolę . Mundurowi przyjadą skontrolują stan techniczny autokaru, trzeźwość kierowcy, jego uprawnienia a także czas jego pracy. Kontrola trwa przeważnie około kilkunastu minut. Prośbę o sprawdzenie autobusu powinniśmy zgłosić nie tylko dla własnego spokoju sumienia. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy przewoźnik za wszelka cenę nie chce  poddać się sprawdzeniu, nawet pod groźbą rezygnacji z wykonania usługi.

st asp Marzanna Boratyńska WRD KMP w Łodzi

Powrót na górę strony