Aktualności

Prowadził pomimo sądowego zakazu i nie zatrzymał się do kontroli drogowej

Policjanci z Zespołu pn. „SPEED” działającego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi, przejeżdżając przez skrzyżowanie ulic Jaracza i Kopcińskiego w Łodzi, zwrócili uwagę na osobowe volvo z widocznymi usterkami. Stróże prawa postanowili zatrzymać samochód do kontroli. Kierujący nie podporządkował się wydanym poleceniom i rozpoczął niebezpieczną ucieczkę ulicami miasta.

17 listopada 2019 roku około godziny pierwszej w nocy, uwagę policjantów zwrócił pojazd marki Volvo znajdujący się w złym stanie technicznym. Auto miało widoczne usterki i "gubiło" płyny eksploatacyjne. Funkcjonariusze wydali kierowcy polecenie zatrzymania się. Niestety mężczyzna na widok radiowozu rozpoczął niebezpieczny rajd ulicami miasta łamiąc przy tym szereg przepisów ruchu drogowego. Prowadzący volvo, widząc że nie ma szans na ucieczkę tym pojazdem, najpierw zajechał drogę policjantom uderzając w ich radiowóz, a następnie przy ulicy Wierzbowej porzucił auto i wraz z pasażerem kontynuował ucieczkę piechotą. Jak się okazało, w pojeździe pozostała młoda kobieta, dokumenty kierującego oraz około 5 gramów substancji mogącej stanowić narkotyk niewiadomego pochodzenia. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa na miejscu kolizji i potrzebę zabezpieczenia dowodów przestępstwa stróże prawa zaniechali dalszego pościgu za uciekinierami. Policjanci przesłuchali pasażerkę auta i wytypowali osoby, które podróżowały volvo. Obydwaj mężczyźni zostali zatrzymani 25 listopada 2019 roku przez funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego oraz policyjnych wywiadowców z KMP w Łodzi. Podczas kontroli mazdy, którą poruszali się zatrzymani, jeden z nich wybiegł z auta i po raz kolejny próbował uciec. 32-latek został jednak bardzo szybko obezwładniony. Okazało się, że miał się czego obawiać, ponieważ obowiązywał go czynny sądowy zakaz kierowania pojazdami i miał na koncie wcześniejszą niebezpieczną ucieczkę ulicami miasta. Także drugi z zatrzymanych mężczyzn miał powody, aby unikać funkcjonariuszy. 33-latek poszukiwany był jako osoba podejrzewana o kradzież z włamaniem do sklepu w jednej z podłódzkich miejscowości i objęta poleceniem zatrzymania i doprowadzenia do tamtejszej prokuratury. Nieodpowiedzialny kierowca usłyszy zarzuty niezatrzymania się do kontroli i prowadzenia pojazdu bez uprawnień. Grozi za to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. W przypadku potwierdzenia, że zabezpieczone w dniu 17 listopada b.r. substancje stanowią narkotyk, może również usłyszeć zarzuty posiadania substancji psychotropowych, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności. O losie drugiego z zatrzymanych mężczyzn zadecyduje prokurator.

Warto zauważyć, że duży udział ustaleniu i zatrzymaniu obu podejrzanych miał łódzki zespół pn. „Speed” zajmujący się ściganiem osób nagminnie naruszających przepisy ruchu drogowego. Specgrupa "SPEED” powołana w lipcu tego roku przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, czuwa nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego na terenie całego województwa. Specgrupa szczególną uwagę skupia na kierowcach, którzy wbrew zdrowemu rozsądkowi i przepisom, bezmyślnie łamią ograniczenia prędkości. Zdecydowanie reaguje w przypadku rażących zachowań na drodze i próbach organizowania nielegalnych wyścigów. Od początku istnienia zarejestrowali ponad 6 tysięcy wykroczeń, które dla sprawców zakończyły się mandatem karnym bądź wnioskiem o ukaranie. Niemal 650 kierowców za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym pożegnało się z uprawnieniami. Policjanci do każdej interwencji podchodzą indywidualnie. W każdym przypadku czynności realizowane są z zachowaniem szczególnej ostrożności, adekwatnie do możliwości i warunków. Osoba popełniająca wykroczenie czy przestępstwo drogowe nie może czuć się bezkarna. Nawet jeżeli policjanci odstąpią od bezpośredniego zatrzymania, wyposażenie jakim dysponują, pozwala na ustalenie i rozliczenie sprawców zdarzeń drogowych.

  • policjanci prowadzą zatrzymanego
  • policjant pobiera od zatrzymanego ślady linii papilarnych
Powrót na górę strony