Aktualności

Wpadli z fałszywymi pieniędzmi

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KMP w Łodzi zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 45 i 36 lat oraz 25-letnią kobietę podejrzanych o posiadanie w celu wprowadzenia do obiegu sfałszowanych polskich środków płatniczych. W efekcie działań kryminalnych zabezpieczono 21 podrobionych 100-złotówek.

Łódzcy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej uzyskali informację, że pod koniec grudnia 2020 roku doszło do oszustwa z wykorzystaniem fałszywych pieniędzy. Pokrzywdzony chcący sprzedać telefon komórkowy przez Internet, skontaktował się z kupującym, który zapłacił mu pięcioma stuzłotowymi podrobionymi banknotami. Gdy sprzedający zorientował się, że otrzymał sfałszowane pieniądze, zawiadomił Policję.

Policjanci bardzo szybko powiązali to zdarzenie z dwoma innymi przestępstwami, do których doszło na terenie Łodzi. Ustalono, że najprawdopodobniej ten sam sprawca, kilkanaście dni później próbował zapłacić sfałszowanym banknotem 100-złotowym za papierosy oraz zapłacił za paliwo podrobioną 50-złotówką.

Analizując zgromadzony materiał dowodowy, śledczy wytypowali 45-latka i zatrzymali go w mieszkaniu na Górnej. Podczas przeszukania lokalu policjanci zabezpieczyli 4 sfałszowane banknoty 100-złotowe, sprzęt elektroniczny z drukarkami mogącymi służyć do podrabiania pieniędzy oraz około 12 gramów amfetaminy.

Dalsze czynności doprowadziły kryminalnych do dwóch osób współdziałających z zatrzymanym w przestępczym procederze. Podczas przeszukania w mieszkaniu 36-letniego mężczyzny, policjanci odnaleźli kolejne dwie sfałszowane 100-złotówki oraz dokument należący do innej osoby, którym podejrzany nie miał prawa rozporządzać. Natomiast przeszukanie mieszkania 25-latki pozwoliło na zabezpieczenie 15 podrobionych banknotów 100-złotowych oraz kolejnych dokumentów należących do innych osób.

Notowani za wcześniejsze przestępstwa zatrzymani usłyszeli zarzuty posiadania sfałszowanych środków płatniczych w celu ich wprowadzania do obrotu oraz ukrywania dokumentów, którymi nie mieli prawa wyłącznie rozporządzać. Dodatkowo 45-latek, odpowie za posiadanie narkotyków. Podejrzani decyzją sądu zostali aresztowani na 3 miesiące. Grozić im może kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

  • Zabezpieczone przedmioty i pieniądze.
  • Policjanci prowadzą jednego ze sprawców.
  • Policjanci prowadzą drugiego ze sprawców.
  • Zabezpieczone przedmioty spakowane do czarnej torby .
Powrót na górę strony