Aktualności

Nowa siedziba I Komisariatu Policji KMP w Łodzi

28 września 2016 roku odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Komisariatu I Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. W ceremonii uczestniczył Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński, Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński, Komendant Miejski Policji w Łodzi insp. Paweł Karolak oraz kadra kierownicza Komendy Miejskiej Policji w Łodzi

Wśród gości było także wielu przedstawicieli władz województwa, miasta, parlamentarzystów, przedstawicieli zaprzyjaźnionych służb mundurowych, prokuratury, sądów służby zdrowia,stowarzyszeń oraz duchowieństwa.

Po złożeniu meldunku ministrowi oraz przywitaniu gości, funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, zostały wręczone odznaczenia państwowe i resortowe Następnie budynek poświęcił biskup senior archidiecezji łódzkiej – Adam Lepa, który przeciął symboliczną wstęgę razem z Wiceministrem  Spraw Wewnętrznych i Administracji Panem Jarosławem Zielińskim, Komendantem Głównym Policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem, Komendantem Wojewódzkim Policji w Łodzi insp. Andrzejem Łapińskim, Komendantem Miejskim Policji w Łodzi insp. Pawłem Karolakiem, wicewojewodą łódzkim Panem Karolem Młynarczykiem oraz przedstawicielem I Komisariatu

Po oficjalnej części wszyscy zostali oprowadzeniu po funkcjonującym już od dzisiaj Komisariacie.

Budynek I Komisariatu mieści się na tyłach istniejącej Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Obiekt zaprojektowano na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem, przejazdem bramowym oraz podziemnym garażem. Posiada parkingi na 114 miejsc naziemnych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych oraz 30 miejsc w garażu podziemnym.

W czterokondygnacyjnym budynku  przewidziano miejsca pracy dla 200 osób.

Obiekt wyposażony jest w strzelnicę szerokoprzestrzenną do prowadzenia strzelań z broni o użytkowej energii pocisku do 2200 J tj. pistolety, pistolety maszynowe, karabinki automatyczne oraz broń gładkolufowa. Strzelnica dysponuje 5 stanowiskami o długości linii ognia 25 metrów. Jest wyposażona w tarcze, które dają możliwość strzelania do ruchomych celi oraz w obrotniki tzw.„wróg-przyjaciel”. Dzięki ruchomej linii ognia policjanci mogą się szkolić i przemieszczać podczas strzelania. W strzelnicy zamontowano oświetlenie zwykłe, imitujące światło dzienne oraz ściemniacz do przeprowadzania strzelań nocnych. Funkcjonuje tam również nagłośnienie, które zezwala na komunikację między instruktorem prowadzącym strzelanie a uczestnikami szkolenia. System ten jest kompatybilny ze wszystkimi pomieszczeniami znajdującymi w strzelnicy np. poczekalnią czy pomieszczeniem sterowni dla instruktora, który obsługuje system komputerowy umożliwiający konfigurację ustawień m.in. tarcz strzeleckich. Dodatkowo umożliwia nagłośnienie hali strzelań np. wycie syren pojazdu uprzywilejowanego Strzelnica wyposażona jest w trenażer laserowy, który umożliwia bezstrzałowy trening za pomocą atrap broni Glock 17-system na sprężone powietrze, które odwzorowuje odrzut i podrzut broni. W strzelnicy znajduje się także pomieszczenie pierwszej pomocy medycznej wyposażone w sprzęt do ratowania życia.

W budynku I Komisariatu znajdą się także pokój odsłuchu i podglądu oraz przyjazny pokój przesłuchań dzieci. W obiekcie nie zabraknie także pomieszczenia składnicy akt wyposażonego w nowoczesne regały i magazynu dowodów rzeczowych, w tym zanieczyszczonych biologicznie.

W wybranych pomieszczeniach została zainstalowana klimatyzacja. Budynek został wyposażony w windę, instalację hydrantów, system oddymiania klatek schodowych przy pomocy czujek dymu z samoczynnym napowietrzeniem oraz instalację sygnalizacji alarmu pożarowego sterującej klapami pożarowymi oraz systemem oddymiania.

Komisariat I będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Na parterze przewidziano pomieszczenia dla pełnej obsługi interesantów. W strefie wejściowej jest sanitariat dla osób niepełnosprawnych. Przed budynkiem zamontowano pochylnie w formie chodnika.

W holu głównym na parterze udostępnione będzie również samoobsługowe urządzenie pozwalające na zbadanie stanu trzeźwości.

Powierzchnia użytkowa całego budynku liczy 4470,08 m2. Całkowity koszt inwestycji ( wraz z wyposażeniem komisariatu) to blisko  28  mln złotych . Wszystkie środki pochodziły z budżetu Komendy Głównej Policji.

Pozwolenie na budowę wydano 03.10.2014 roku, a odbiór końcowy nastąpił 14.06.2016 roku.

Niewątpliwie inwestycja ta pozwoli na poprawę warunków pracy policjantów i pracowników cywilnych Komisariatu I KMP w Łodzi oraz co bardzo ważne na  poprawę i  usprawnienie obsługi interesantów ( parking dla samochodów interesantów,  pełną możliwość obsługi interesantów niepełnosprawnych m.in. podjazd, odpowiednie warunki dla przesłuchiwania osób zatrzymanych i doprowadzonych, odpowiednie warunki do przesłuchań małoletnich ofiar i świadków przestępstw tzw. „niebieski pokój”, nowoczesna dyżurka ze Stanowiskiem Wspomagania Dowodzenia z częścią recepcyjną.

 • nowy budynek I Komisariatu
  nowy budynek I Komisariatu
 • uczestnicy uroczystości otwarcia nowej siedziby I Komisariatu
  uczestnicy uroczystości otwarcia nowej siedziby I Komisariatu
 • uczestnicy uroczystości otwarcia nowej siedziby I Komisariatu
  uczestnicy uroczystości otwarcia nowej siedziby I Komisariatu
 • Minister Jarosław Zieliński odznacza wyróżnionych policjantów
  Minister Jarosław Zieliński odznacza wyróżnionych policjantów
 • Minister Jarosław Zieliński podczas przemówienia
  Minister Jarosław Zieliński podczas przemówienia
 • Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk podczas przemówienia
  Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk podczas przemówienia
 • Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński podczas przemówienia
  Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński podczas przemówienia
 • przecinanie symbolicznej wstęgi
  przecinanie symbolicznej wstęgi
 • uczestnicy uroczystości w chwilę po przecięciu symbolicznej wstęgi
  uczestnicy uroczystości w chwilę po przecięciu symbolicznej wstęgi
 • uczestnicy uroczystości na wspólnym zdjęciu
  uczestnicy uroczystości na wspólnym zdjęciu
 • strzelnica na terenie I Komisariatu
  strzelnica na terenie I Komisariatu
 • strzelnica na terenie I Komisariatu
  strzelnica na terenie I Komisariatu
 • strzelnica na terenie I Komisariatu
  strzelnica na terenie I Komisariatu
 • stanowisko kierowania
  stanowisko kierowania
 • stanowisko recepcyjne
  stanowisko recepcyjne
 • pokój funkcjonariusza
  pokój funkcjonariusza
 • korytarz
  korytarz
 • gabinet Komendanta
  gabinet Komendanta
 • sala konferencyjna
  sala konferencyjna
 • przyjazny pokój przesłuchań dzieci
  przyjazny pokój przesłuchań dzieci
 • dziedziniec wewnętrzny
  dziedziniec wewnętrzny
 • pylon z logo policji
  pylon z logo policji
 • wejście do I Komisariatu
  wejście do I Komisariatu
 • nowy budynek I Komisariatu
  nowy budynek I Komisariatu

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 20.6 MB)

Powrót na górę strony