Aktualności

Uwaga na oszustów działających "pod legendą"

Sposoby działania sprawców oszustw są bardzo zróżnicowane. Przestępcy nieustannie je modyfikują. Coraz częściej podają się za przedstawicieli służb i pod pozorem pomocy, usiłują wyłudzić pieniądze. Każdy taki telefon powinien wzbudzić czujność! Łódzcy policjanci po koniec lipca tego roku zatrzymali działającego w ten sposób oszusta, który w porozumieniu z zatrzymanymi wcześniej wspólnikami wyłudził kilkaset tysięcy złotych.

Sprawa swój początek miała we wrześniu 2020 roku, kiedy do pokrzywdzonego małżeństwa zadzwonili oszuści podający się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Utrzymując pokrzywdzonych w poczuciu zagrożenia, sprawcy sugerowali aby pod pozorem zabezpieczenia ich oszczędności, przed nieuczciwą praktyką pracowników banku, przelali gotówkę na wskazane przez nich konta bankowe. Wmawiali, że jest to jedyny sposób aby uchronić się przed bezpowrotną utratą gotówki. Pokrzywdzeni postępując zgodnie z ich instrukcjami, przelali środki na kilka kont bankowych. Gdy zorientowali się że padli ofiarą oszustwa, powiadomili o zdarzeniu policjantów...

Przy tego typu przestępstwach schemat działania oparty jest na podobnych zasadach. Oszuści kontaktują się telefonicznie. Podają się za policjantów, prokuratorów, przedstawiają się ze stopnia, imienia i nazwiska, oczywiście fikcyjnego. Sugerują potencjalnym ofiarom, co mają robić aby uchronić gotówkę przed bezpowrotną utratą. Budują przekonanie co do swoich dobrych intencji. Towarzyszy temu pośpiech i konieczność natychmiastowego działania. Sprawcy wywieraja presję i nie zostawiają pokrzywdzonym chwili na zastanowienie się i podjęcie właściwej decyzji. Za każdym razem sugerują żeby "zagrożoną" gotówkę umieścić we wskazanym miejscu, bądź przelać na wskazane przez nich konto. W ten sposób przejmują oszczędności stanowiące nierzadko dorobek całego życia.
 

UWAGA !!!

Prawdziwi policjanci

NIGDY !!!

  • nie proszą o przekazanie pieniędzy,
  • nie zwracają się o pomoc w realizacji działań operacyjnych,
  • nie przekazują telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań,

 

APELUJEMY !!!

 

  • zachowaj ostrożność, nie ufaj nieznajomym rozmówcom,
  • sprawdzaj ! nie wierz bezkrytycznie, w to co usłyszysz,
  • nie podawaj swoich danych osobowych,
  • nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności,
  • pod żadnym pozorem nie przekazuj gotówki rzekomym policjantom,
  • po takim telefonie rozłącz się i zadzwoń na numer alarmowy 112 lub do osoby, której ufasz.
Powrót na górę strony