Aktualności

Okradł metodą "na gazownika"

Funkcjonariusze z II Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zatrzymali 56-latka podejrzanego o kradzież pieniędzy z mieszkania seniora. Zatrzymany podając się za pracownika gazowni wszedł do mieszkania i okradł lokatora.

Złodzieje nie próżnują i wykorzystują każdą sposobność, aby okraść starszych ludzi. Stosują różne fortele i podają się za pracowników rozlicznych instytucji. Wszystko po to, aby wzbudzić ufność i dostać się do mieszkań pokrzywdzonych. Gdy dowiedzą się, gdzie seniorzy trzymają pieniądze, kradną oszczędności ich życia. Przykładem takiej sytuacji może być zdarzenie z ostatnich dni. 1 października 2021 roku do drzwi starszego mężczyzny mieszkającego w dzielnicy Bałuty zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika gazowni. Twierdząc, że senior ma zaległości w płaceniu rachunków, rzekomy „gazownik” został wpuszczony do mieszkania pokrzywdzonego. Następnie podczas rozmowy niespodziewany gość poprosił gospodarza o rozmienienie pieniędzy. W ten sposób sprawca dowiedział się, gdzie pokrzywdzony przechowuje gotówkę. Gdy senior wszedł do kuchni, mężczyzna wykorzystał sytuację i zabrał z szafki 1.500 złotych. Gdy pokrzywdzony wrócił do pokoju, 56-latek stwierdził, że musi pilnie wyjść i szybko zniknął wraz z pieniędzmi.

Sprawą zajęli się kryminalni z II Komisariatu Policji w Łodzi. Dysponując rysopisem sprawcy rozpoczęli poszukiwania. Dobre rozeznanie w środowisku przestępczym bardzo szybko zaowocowało wytypowaniem 56-letniego łodzianina notowanego wcześniej za podobne przestępstwa. W niespełna godzinę po zgłoszeniu, sprawca kradzieży został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Policjanci odzyskali skradzione seniorowi pieniądze. Jednocześnie kryminalni zabezpieczyli gotówkę i biżuterię mogące pochodzić z podobnych przestępstw. Podejrzany został przesłuchany pod zarzutem kradzieży i osadzony w zakładzie karnym, celem odbycia zaległej kary pozbawienia wolności. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy i dalsze czynności prowadzą policjanci z II Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

Policjanci apelują!

  • Nie wpuszczajmy do domu obcych osób, których tożsamości nie jesteśmy w stanie zweryfikować.
  • Nie wierzmy bezkrytycznie, że wpuszczana osoba jest tym za kogo się podaje.
  • Nie zapowiedzianą wizytę „rzekomych” pracowników administracji lub innych instytucji publicznych możemy łatwo potwierdzić dzwoniąc na znany nam numer takiego podmiotu.
  • Pamiętajmy nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

kom. Marcin Fiedukowicz

  • Policjantka z zatrzymanym przy nieoznakowanym radiowozie Policji.
  • Policjantka prowadzi zatrzymanego.
  • Policjantka podczas sporządzania dokumentacji.
  • Zabezpieczona przez policjantów gotówka i pieniądze.
Powrót na górę strony