Aktualności

Jechał samochodem po chodniku, nagrał go świadek

Policjanci z Wydziału Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym łódzkiej komendy ustalili kierującego, który w ciągu 30 minut dwukrotnie, wbrew przepisom poruszał sie samochodem po chodniku. Wykroczenia nagrał i wysłał policjantom świadek. 42-latek ukarany został mandatami karnymi w łącznej kwocie 3000 zł.

24 stycznia 2022 roku na skrzynkę mailową Wydziału Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym wpłynęło zawiadomienie od mieszkańca Łodzi, dotyczące jazdy po chodniku. Wykroczenie, którego był świadkiem miało miejsce 4 stycznia 2022 roku na ulicy Pabianickiej, kolejno o godzinie 11:15 oraz 11:45. Zgłaszający w swoim zawiadomieniu podkreślał jak ważne jest bezpieczeństwo pieszych, oraz jak duże zagrożenie stworzył uwieczniony na nagraniu kierujący.

Funkcjonariusz prowadzący postępowanie w tej sprawie zapoznał się dokładnie z materiałem wizyjnym, na którym widać było, jak w krótkich odstępach czasu kierujący nissanem dwukrotnie porusza się po chodniku, który jest przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszych. Mundurowy ustalił właściciela pojazdu, któremu podczas przesłuchania pokazał materiał wideo.

42-latek tłumacząc swoje zachowanie, twierdził, że do serwisu, gdzie chciał dojechać nie było innej drogi, a jedynie przez chodnik dla pieszych. Mężczyzna w swoim postępowaniu nie widział nic złego, gdyż jak twierdził , żaden pieszy nie poruszał się chodnikiem. Za popełnione wykroczenia 42-latek ukarany został mandatami karnymi w łącznej kwocie 3000 złotych.

Policjanci przypominają!

Najwyższą ceną za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego i brak rozsądku jest spowodowanie wypadku drogowego. Jednak jak wiadomo za łamanie przepisów jest też wymierna cena  w postaci mandatu karnego, wysokiej grzywny lub nawet utraty prawa jazdy.


Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym  w art. 26 ust.3 pkt 3  jasno określa, że kierującemu pojazdem zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. Za stworzenie zagrożenia dla pieszych w takiej sytuacji kierujący pojazdem podlega karze grzywny nie niższej niż 1500 . Natomiast gdy sprawa trafi na wokandę sądową, sąd może ukarać kierującego grzywną w wysokości do 30000 a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymać prawo jazdy.

 

mł. asp. Jadwiga Czyż

WRD KMP w Łodzi

  • Kolarz dwóch zdjęć pierwsze wskazuje popełnienie wykroczenia o godzinie 11.15 a drugie o godzinie 11.45 przez ten sam pojazd.
Powrót na górę strony