Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna szkoła zaczyna się w domu – czy wiesz co twoje dziecko zabiera do szkoły?

Z uwagi na pęd życia, natłok spraw i obowiązków zarówno domowych jak i zawodowych często nie przykładamy należytej uwagi do tego co nasze dzieci przynoszą do szkoły. Łódzcy policjanci przestrzegają, aby zwrócić uwagę na to czym interesują się nasze pociechy i jakimi przedmiotami chcą pochwalić się przed rówieśnikami.

W tornistrze poza obowiązkowym wyposażeniem szkolnym często znajdują się pamiątki z wakacji bądź ulubione przedmioty, którymi dzieci chcą pochwalić się lub zaimponować przed rówieśnikami. Występowały także przypadki, że w plecakach uczniów z młodszych klas znajdowały się większe sumy pieniędzy za które dziecko kupowało kolegom słodycze.  Pomysłowość nieletnich nie zna granic -  wnętrze plecaka z petardami, gazem do obrony osobistej lub wyroby tytoniowe czy alkoholowe także się zdarzały.

Oczywistym jest, że wszystkie te sytuacje dzieją się bez wiedzy opiekunów prawnych, ale to na nich ciąży obowiązek skutecznego zabezpieczenia, aby młoda osoba nie miała dostępu do używek i przedmiotów zabronionych.

Zgodnie z art. 95 par 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzic wykonuje  pieczę nad osobą i majątkiem dziecka. Dlatego ma też prawo do sprawdzania tego co syn/córka ma w swoim pokoju, tornistrze, plecaku i co zabiera do placówki oświatowej.
Reagujmy na to, aby dziecko nie przynosiło do szkoły przedmiotów niebezpiecznych. Niekiedy rzeczy posiadane przez nich mogą stanowić zagrożenie dla innych między innymi pistolety na kulki, proce czy ostre narzędzia. Te z pozoru błahe przewinienia powinny stanowić dla nas sygnał ostrzegawczy. Skąd nasze dziecko wzięło tego typu przedmioty?

Łódzcy policjanci przestrzegają również, aby zwracać uwagę na treści przeglądane przez nasze dzieci w internecie czy telewizji.

Pamiętajmy! rzeczywistość online zapewnia nieograniczone możliwości uczenia się i komunikowania oraz  tworzenia i udostępniania treści, jednakże nieograniczony dostęp do Internetu niesie za sobą również ryzyko dostępu do szkodliwych treści.
aspirant sztabowy Jarosław Ziemba

Powrót na górę strony