Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jeździsz rowerem? Policjanci przypominają o kilku ważnych zasadach

Słoneczna pogoda coraz bardziej zachęca do wycieczek rowerowych. Jazda rowerem to idealna forma relaksu i aktywności fizycznej. Rowerzysta, podobnie jak pieszy, zaliczany jest do grupy tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że nie chronią go poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa czy karoseria jak w samochodzie. Dlatego w zderzeniu z pojazdem jest narażony na poważne konsekwencje i niebezpieczeństwo. Policjanci łódzkiej drogówki podpowiadają jak w kilku krokach należy dobrze przygotować się do sezonu oraz o czym pamiętać, by bezpiecznie dotrzeć do celu rowerowej podróży.

Policyjne statystyki pokazują, że w 2024 roku na łódzkich drogach doszło do 179 wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, w których 197 osób zostało rannych, a 2 osoby poniosły śmierć. Rowerzyści byli uczestnikami 12 wypadków drogowych, w których rannych zostało 12 użytkowników tych jednośladów.

Mając na względzie bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego mundurowi od 1 kwietnia do 20 czerwca 2024 roku szczególnie przyglądają się rowerzystom prowadząc ogólnopolską akcje „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Akcja ma na celu przypominanie i uświadamianie kierującym jednośladami o tym, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego oraz o zagrożeniach z tym związanych, jak też promowanie właściwych zachowań wobec innych uczestników ruchu.

Obowiązkowe wyposażenie roweru, czy takie istnieje?

Pamiętajmy, że sprawny i dobrze wyposażony rower wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Zgodnie z § 53 ustęp 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, rower powinien być wyposażony w:

 1. z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
 2. z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
 3. w światła, o których mowa w ust. 3 pkt 3, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
 4. co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
 5. w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Ponadto rowerzysta może być wyposażony w dodatkowe, nieobowiązkowe elementy, które nie wynikają z żadnego prawnego obowiązku, ale stosowanie ich dyktuje po prostu zdrowy rozsądek. Przykładem takiego wyposażenia jest np kask ochronny. Podczas wielu wypadków z rowerzystami obrażenia w postaci urazów głowy są najbardziej niebezpieczne. Dlatego wybierając kask ochronny warto wybrać taki, który zapewni nam lub naszym dzieciom maksymalną ochronę.  Pamiętajmy również, aby być widocznym nie tylko w nocy. Wybierajmy jaskrawe elementy ubioru, takie jak czapka, kurtka czy też kamizelka. Jasne kolory spowodują, że inni użytkownicy dróg łatwiej dostrzegą nas na jezdni.

Uprawnienia na rowerze?

Często podczas wielu spotkań profilaktycznych  zwłaszcza dorośli podpytują stróżów prawa od jakiego wieku ich dzieci mogą samodzielnie poruszać się po drogach. Przypominamy, że Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym jasno wskazuje, że do 10 roku życia dziecko może kierować rowerem pod opieką osoby dorosłej. Jest ono wtedy traktowane jako pieszy, więc zgodnie z przepisami dotyczącymi pieszych musi poruszać się po chodniku, drodze dla pieszych lub po lewej stronie drogi w przypadku poruszania się po poboczu, a w przypadku braku pobocza – lewą stroną jezdni.

Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:

 • 10 lat – dla roweru;
 • 17 lat – dla roweru wieloosobowego, roweru lub wózka rowerowego przewożących inną osobę.

Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem i wózkiem rowerowym jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

O tym warto pamiętać.

 1. Kierującemu rowerem zabrania się jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach.
 2. Kierującemu rowerem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
 3. Rowerzysta może przekroczyć przejście dla pieszych tylko jako pieszy prowadzący rower.
 4. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.  Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
 5. Kierujący rowerem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Sygnalizowanie może być realizowane przez użycie kierunkowskazu (jeżeli rower jest wyposażony w kierunkowskazy) lub przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.
 6. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.
 7. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z:
 • Drogi dla rowerów (również drogi dla rowerów i pieszych) lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
 • Pobocza drogi (jeżeli nie ma drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych).
 • Jezdni – możliwie blisko prawej krawędzi - (jeżeli nie ma drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych, pasa ruchu dla rowerów, pobocza lub jeżeli pobocze nie nadaje się do jazdy albo ruch roweru utrudniałby ruch pieszych).
 • Chodnika lub drogi dla pieszych – korzystanie dozwolone warunkowo, tylko w następujących przypadkach:

- kierujący rowerem opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem (dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej korzysta z chodnika na takich samych zasadach jak pieszy),

- dozwolona prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 50 km/h, a szerokość chodnika przy jezdni wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

 

młodszy aspirant Jadwiga Czyż

Wydział Ruchu Drogowego

Komendy Miejskiej Policji w Łodzi

Powrót na górę strony