Dzielnicowy bliżej nas

Dzielnicowy bliżej nas

Przyjazny, otwarty, komunikatywny, dostępny, aktywny, efektywny i wykształcony – to cechy dobrego dzielnicowego. Nowa forma pracy dzielnicowego ukierunkowana jest w głównej mierze na identyfikację problemów społeczności lokalnych, rozwiązywanie ich i eliminację zagrożeń.

W województwie łódzkim służbę pełni 467 dzielnicowych ( w Łodzi 142) wśród nich jest 41 policjantek i 426 policjantów. Mają różny staż i doświadczenie. Najstarszy ma 28 lat służby, najmłodszy 5. Najwięcej bo 172 jest w stopniu młodszego aspiranta.

Założeniem programu „Dzielnicowy bliżej nas” jest wzmocnienie roli dzielnicowego i zwiększenie jego pracy podczas obchodu w podległym terenie, w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami. Istotnym obszarem wprowadzonych zmian jest obszar szkoleniowy, w którym nacisk położono na kształtowanie umiejętności komunikacji społecznej.

Jednym z kluczowych elementów jest szerokie współdziałanie. Opiera się ono na trzech filarach, na które składa się: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, służba dzielnicowych oraz reaktywacja posterunków policji.

W obszarze narzędzi komunikacji społecznej wdrożono nowe kanały komunikacji ze społeczeństwem: telefony komórkowe, Internet, funkcyjne konta poczty elektronicznej. Poprzez aplikację mobilną MOJA KOMENDA zapewniono dostęp do danych dot. rejonów służbowych i dzielnicowych z terenu całego kraju.

 

 

O tym jak ważna rolę pełnią dzielnicowi nie trzeba nikogo przekonywać To ci policjanci, którzy w swoich rejonach służbowych pomagają wielu osobom w rozwiązaniu często trudnych i zawiłych spraw. To policjanci, którzy mają także doskonałe rozpoznanie w środowisku kryminogennym. I właśnie taka wiedza przydała się opoczyńskiemu dzielnicowemu, który zatrzymał 26 letniego sprawcę zuchwałej kradzieży aparatu do mierzenia ciśnienia.

18 stycznia 2017 roku dyżurny opoczyńskiej policji przyjął telefoniczne zgłoszenie, w  jednej z aptek na terenie Opoczna nn. mężczyzna ukradł aparat do mierzenia ciśnienia. Informacja ta natychmiast została przekazana wszystkim policjantom będącym w tym czasie w służbie. Odebrał ją m.in. dzielnicowy, który postanowił podjechać w rejon popełnionego przestępstwa i sprawdzić okolicę. I tym razem policyjny instynkt go nie zawiódł. Po kilku minutach dzielnicowy w pobliżu jednego ze sklepów przy ulicy Piotrkowskiej zauważył mężczyznę, którego rysopis odpowiadał temu, który okradł pobliską aptekę. 26 letni mieszkaniec Opoczna został zatrzymany. Okazało się, że mężczyzna nie tylko był sprawcą kradzieży ale także posiadał przy sobie kilkanaście gramów amfetaminy.

Za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem.

 

Policjantem jest się 24 godziny na dobę. Dowiedli tego dwaj funkcjonariusze z pabianickiej komendy, którzy w czasie wolnym od służby zatrzymali poszukiwanego 40-latka. Mężczyzna ścigany listami gończymi pracował na jednej z miejscowych stacji benzynowych.

Do tej niecodziennej interwencji doszło 16 grudnia 2016 roku w godzinach wieczornych. Dwaj policjanci w czasie wolnym od służby podjechali na stację benzynową, by zatankować prywatne samochody.  Dzielnicowy podczas płacenia za paliwo rozpoznał w pracowniku stacji mężczyznę poszukiwanego do odbycia kary. O pomoc w zatrzymaniu skazanego poprosił kolegę na co dzień pracującego w ogniwie patrolowym. O podjętej interwencji wobec 40-latka poinformowali dyżurnego. Po dokładnym sprawdzeniu policyjnej bazy danych okazało się, że  mężczyzna od trzech lat poszukiwany był dwoma listami gończymi przez gdański sąd do odbycia kary pozbawienia wolności. Skazany prosto z pracy trafił za więzienne kraty.

 

Dzielnicowy przeprowadził spotkanie z duchownymi z gminy Andrespol, w trakcie którego przekazał informacje dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa i typów zagrożeń jakie mogą wystąpić na poszczególnych parafiach. .

Do spotkania zainicjowanego przez Dzielnicowego rejonu II w gm. Andrespol asp. sztab. Tomasza Bojanowskiego z proboszczami i wikariuszami kościołów znajdujących się na terenie Gminy Andrespol tj. Bedonia, Andrespola i Justynowa doszło w dniu 16  grudnia 2016 roku, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Andrespolu. Podczas spotkania poruszono zagadnienia dotyczące zagrożeń mogących wystąpić w trakcie organizacji uroczystości kościelnych, przestępstw popełnianych na szkodę osób duchownych, środków ostrożności i pożądanych zachowań pomagających uniknąć wybranych zagrożeń, zasad postępowania w przypadku podejrzenia zagrożeń o charakterze terrorystycznym,  sposobów zabezpieczenia dóbr kultury pozostających na wyposażeniu Parafii, bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych, bezpiecznego zachowania w trakcie korzystania ze środków komunikacji elektronicznej oraz bezpieczeństwa osób starszych, uzależnień i przemocy domowej jak również zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas spotkania, dzielnicowy zaprezentował przygotowaną przez Komendę Główną Policji prezentację multimedialną.  

 

Na co dzień dzielnicowy i sportowiec. Zawodnik klasy europejskiej, który pokazał, że w służbach mundurowych nie ma sobie równych. Sierż. Michał Musiński od minionego weekendu mundurowy mistrz i rekordzista Europy w martwym ciągu.

Sierż. Michał Musiński -  dzielnicowy z VIII Komisariatu w Łodzi zdobył złoty medal na Mistrzostwach Europy w Trójboju Siłowym w kategorii do 100 kg służb mundurowych. Zawody odbyły się w dniach od 28 do 30 października 2016 roku w Łucku na Ukrainie. Michał podczas finałów podniósł ponad 250 kilogramów w martwym ciągu i swym wyczynem pobił wszystkich konkurentów ustanawiając nowy rekord Europy służb mundurowych.  Od 3,5 roku jest policjantem i dzielnicowym. Można go spotkać w kwartale ulic Politechniki, Wróblewskiego, Obywatelskiej i Wieniawskiego w Łodzi, gdzie ma swój rejon służbowy. Przygodę z trójbojem siłowym zaczynał ponad 7 lat temu na Politechnice Łódzkiej a obecnie trenuje w siłowni komendy miejskiej policji w Łodzi.

Życzymy dalszych sukcesów sportowych, osobistych jak i zawodowych.

W trakcie konferencji „Dzielnicowy Bliżej nas”, która miała miejsce 23 sierpnia 2016 roku w Brzezinach Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi przeprowadziło prelekcję połączoną z pokazem dotyczącym rozpoznawania osób pod wpływem środków psychoaktywnych. Wystąpienie i pokaz spotkały się z ogromnym zainteresowaniem.

W związku z tym Komendant Powiatowy Policji w Brzezinach insp. Cezary Petrus jako organizator konferencji „Dzielnicowy bliżej nas” zaprosił do dalszej współpracy prezesa Tadeusza Zagajewskiego wraz z współpracownikami z CBRD. Współpraca ta zaowocowała cyklicznymi spotkaniami i pokazami we wszystkich gminach powiatu brzezińskiego. Pierwsze spotkanie odbyło się już 24 października podczas sesji Rady Gminy w Brzezinach. Kolejne odbyły się 23 listopada na sesji Rady Gminy Jeżów, 25 listopada w trakcie sesji Rady Gminy w Rogowie i 2 grudnia podczas sesji Rady Gminy w Dmosinie. Każdorazowo w tych pokazach uczestniczyło ścisłe kierownictwo brzezińskiej komendy wraz z terenowymi dzielnicowymi, władze samorządowe, radni oraz sołtysi poszczególnych gmin. Spotkania rozpoczynały się apelem komendanta C. Petrusa lub zastępcy komendanta P. Szustowskiego o zachowanie bezpieczeństwa, a w szczególności o potrzebie noszenia elementów odblaskowych zwłaszcza po zmroku. Komendanci tłumaczyli czym różni się pojęcie "widzieć" od "być widocznym". W każdej z tych sesji uczestniczył terenowy dzielnicowy jako współgospodarz terenu – funkcjonariusz odpowiedzialny za bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa w danej gminie. Wszechstronna inicjatywa i zaangażowanie dzielnicowych daje efekty w postaci praktycznej współpracy z mieszkańcami. Następnie w bardzo przystępny, ciekawy i pełen zaangażowania sposób  prezes CBRD Tadeusz Zagajewski przeprowadził prelekcję na temat „Prawnych i praktycznych aspektów udzielania pierwszej pomocy” oraz rozpoznawania osób pod wpływem narkotyków, substancji psychoaktywnych i alkoholu poprzez bezprzyrządową ocenę ich zachowania. Natomiast instruktor Marek Joachimiak przy użyciu fan

 

 

toma i urządzenia defibrylującego przedstawił to w praktyce. Każdy z uczestników mógł samodzielnie pod okiem fachowców wykonać resuscytację na udostępnionych urządzeniach, co wzbudziło duże zainteresowanie i zadowolenie wśród zebranych. Ponadto chętni mogli sprawdzić jak zmienia się postrzeganie otoczenia przez osoby pod wpływem alkoholu i narkotyków, zakładając narko-gogle i alko-gogle, co wzbudziło duże zdziwienie, ale wprowadziło również wiele humoru. Jak mogliśmy się dowiedzieć od  wysokiej klasy specjalistów z CBRD - w Europie co 45 sekund dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. Szczególnie ważnym, przed przybyciem pogotowia ratunkowego jest wykonywanie RKO (resuscytacji krążeniowo oddechowej) przez świadków zdarzenia. Jak stwierdzili instruktorzy- „ Wcześnie wykonana resuscytacja wraz z defibrylacją (w czasie krótszym niż 1-2 minuty) może skutkować przeżywalnością powyżej 60% osób wymagających takiej pomocy”. Można więc śmiało stwierdzić, że tego typu szkolenia mogą w przyszłości przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców powiatu brzezińskiego. Działania zainicjowane w trakcie konferencji przez brzezińskich policjantów mają wpłynąć na wzrost świadomości mieszkańców oraz ich praktycznych umiejętności. Funkcjonariusze z KPP w Brzezinach, a w szczególności terenowi dzielnicowi za swój cel postawili sobie inicjowanie i organizowanie wszechstronnych działań w kwestii bezpieczeństwa. Współpraca z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi związana jest z profesjonalizmem  i posiadanymi doświadczeniami w szkoleniu wielu instytucji i podmiotów. Dlatego celem każdego dzielnicowego jako „policjanta pierwszego kontaktu” jest dążenie do organizowania tego typu spotkań pod kątem poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu brzezińskiego.

 

Powrót na górę strony