Aktualności

Wychłodzenia – reagujmy, nie bądźmy obojętni!

Zimne dni i coraz mroźniejsze noce to czas, w którym pojawia się zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego z powodu wychłodzenia. Problem ten dotyka szczególnie osoby bezdomne, w podeszłym wieku i nieporadne, ale również będące w stanie upojenia alkoholowego. Łódzcy policjanci apelują - nie bądźmy obojętni i informujmy odpowiedzialne służby za każdym razem, kiedy widzimy, że ktoś może być narażony na wychłodzenie organizmu. Zainteresowanie i jeden telefon może uratować komuś życie!

Zima to bardzo trudny okres dla osób bezdomnych, szczególnie nocujących w tak zwanych pustostanach. Bardzo często, ze względu na swoją nieporadność życiową lub stan upojenia alkoholowego, nie są one w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Łódzcy stróże prawa apelują, aby kiedy zauważymy osoby, które szukają miejsc noclegowych na klatkach schodowych, w pustostanach, czy altankach działkowych, udzielić im pomocy informując o miejscach noclegowych, zaalarmować policję lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat starają się pomagać osobom zmagającym się z problemem bezdomności!

Mundurowi prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe, sprawdzając miejsca, w których mogą znajdować się osoby narażone na wychłodzenie. Jeżeli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się pustostan, bądź inne miejsce gdzie przebywają osoby narażone na to niebezpieczeństwo - przypominamy również o możliwości naniesienia takiego punktu na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde naniesione na mapę zagrożenie jest sprawdzane przez policjantów, którzy dzięki takim informacjom mogą szybko zareagować docierając do osób znajdujących się w sytuacji zagrażającej ich zdrowiu i życiu.

Nie pozostawajmy również bierni wobec losu osób starszych, które właśnie teraz szczególnie mogą potrzebować naszej pomocy. Okres ochłodzenia sprzyja sytuacjom, w których seniorzy mogą znaleźć się w okolicznościach realnie zagrażających ich życiu lub zdrowiu. Czasami wystarczy niewiele, żeby zrobić dużo. Nasza empatyczna i czujna postawa oraz zwyczajne zainteresowanie się losem drugiego człowieka może uratować komuś życie i zdrowie. Gdy widzimy osobę ubraną w sposób niedostosowany do warunków pogodowych lub widocznie zagubioną, zdezorientowaną, idącą ulicami miasta, nie wahajmy się podejść i zapytać, czy nie potrzebuje pomocy, a w razie konieczności zawiadommy o tym właściwe służby

Nie bądźmy obojętni. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer alarmowy 112, aby uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

mł. asp. Maksymilian Jasiak

Powrót na górę strony