Aktualności

Działania pod kryptonimem „ Zielona strzałka”

1 lutego 2017 r. policjanci łódzkiej drogówki przeprowadzili działania pod kryptonimem „zielona strzałka”. Działania ukierunkowane były pod kątem ujawniania wykroczeń popełnianych przez kierujących, którzy nie zatrzymują pojazdu przed sygnalizatorem. Policyjne patrole zwracały szczególną uwagę na kierujących, którzy nie zatrzymywali się przy wyświetlanym czerwonym sygnale świetlnym wyświetlanym dla ich kierunku ruchu.

Sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką. Oprócz sygnałów ogólnych oraz kierunkowych na skrzyżowaniu stosuje się sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką, w postaci sygnału czerwonego ogólnego i zielonej strzałki skierowanej w lewo lub w prawo, nadawany przez sygnalizator S-2. Sygnał ten zezwala na ruch w najbliższą drogę na skrzyżowaniu w kierunku wskazanym strzałką, po zatrzymaniu się przed sygnalizatorem. Sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką może być nadawany jednokrotnie lub wielokrotnie podczas nadawania sygnału czerwonego, przy czym nie dopuszcza się nadawania go w trakcie nadawania sygnału żółtego. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220, poz. 2181).

Zielona strzałka oznacza jedynie warunkowe pozwolenie na wjazd za sygnalizator, z zastrzeżeniem iż należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym uczestnikom ruchu. A szczególnie chodzi o pieszych i rowerzystów, dla których w tym momencie nadawany jest sygnał zielony oraz o pojazdy poruszające się po prostopadłej drodze. Zielona strzałka nie jest bowiem zielonym światłem! Zatrzymanie się jest konieczne choćby dlatego, że piesi czy rowerzyści mogą być zasłonięci przez inne pojazdy stojące obok. Kontynuacja jazdy możliwa jest dopiero wówczas, gdy kierowca upewni się, że jego manewr nie stworzy zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Podczas trwania działań policjanci ujawnili łącznie 176 wykroczeń. Na kierujących za niestosowanie się do czerwonego sygnału świetlnego nałożyli 14 mandatów, za nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych przy nadawanym na sygnalizatorze S-2 zielonym sygnale świetlnym w postaci zielonej strzałki nałożyli 54 mandaty. Sporządzono również 6 wniosków o ukaranie kierujących.

Powrót na górę strony