Odprawa roczna w Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi
W auli śródmiejskiego komisariatu odbyło się podsumowanie działań łódzkich policjantów w 2024 roku. Miniony rok to skuteczna walka z przestępczością oraz bardzo dobre wyniki osiągnięte przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, które zaowocowały zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców miasta.
10 lutego 2025 roku w auli I Komisariatu Policji w Łodzi odbyła się odprawa kadry kierowniczej Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Podczas spotkania omówione zostały działania łódzkich policjantów ukierunkowane na zwalczanie i zapobieganie przestępczości na terenie miasta w minionym roku kalendarzowym oraz zestawione zostały wyniki pracy komisariatów we wszystkich łódzkich dzielnicach.
Odprawę otworzył Komendant Miejski Policji w Łodzi młodszy inspektor Mariusz Siejka, który powitał zaproszonych gości: Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi inspektora Arkadiusza Sylwestrzaka, Panią Agnieszkę Stępnik Dyrektora Departamentu Prezydenta Miasta Łodzi, Pana Karola Dziuda Zastępcę Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Łodzi, pracowników łódzkiego magistratu, prokuratury, przedstawicieli związków zawodowych oraz kierownictwa służb mundurowych pełniących służbę na terenie garnizonu łódzkiego.
Szef łódzkich policjantów podziękował władzom miasta za dotychczasową współpracę oraz zrozumienie i wsparcie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w mieście. Komendant zwrócił uwagę na fakt, iż władze miasta od wielu lat sukcesywnie uczestniczą we współfinansowaniu zakupu nowych radiowozów, psów służbowych a także przekazują środki na uruchomienie służb ponadnormatywnych. Tego rodzaju inicjatywy niewątpliwie przekładają się na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Łodzi, a także poprawiają warunki służby samych policjantów.
Przełożony łódzkich stróżów prawa wskazał, iż w 2024 roku średnio dziennie do służby skierowano 263 funkcjonariuszy. Każdego dnia wykrywano średnio 24 przestępstwa a łódzcy policjanci interweniowali około 165 razy na dobę.
Po wystąpieniu Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi, głos zabrał pełniący obowiązki Pierwszego Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi podinspektor Jakub Kowalczyk, który podsumował wyniki pracy pionu kryminalnego łódzkiej komendy. Jak wynika z przedstawionych danych, w mieście dzięki zaangażowaniu policjantów wykrytych zostaje blisko 53% przestępstw kryminalnych popełnionych w Łodzi, co stanowi wzrost o około 5% w stosunku do roku poprzedniego. Systematycznie spada również liczba kradzieży pojazdów, których w zeszłym roku odnotowano 48 mniej w porównaniu do roku 2023. Praca policjantów pionu kryminalnego pozwoliła również na zabezpieczenie ponad 74 kilogramów narkotyków różnego rodzaju (między innymi marihuany, kokainy, nowych środków psychoaktywnych). W obszarze zwalczania przestępczości gospodarczej, policjanci zabezpieczyli mienie o wartości blisko 18 milionów złotych na poczet kar grożących sprawcom przestępstw. Podinspektor Jakub Kowalczyk odniósł się również do najpoważniejszych spraw kryminalnych, które zostały rozwiązane dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy operacyjnych. Ponadto odnaleziono 293 osoby zgłoszone jako zaginione.
Po przedstawieniu pracy służby kryminalnej głos zabrał pełniący obowiązki Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi młodszy inspektor Kamil Szczęsny, który przedstawił pracę pionu prewencji. W swoim wystąpieniu wskazał na szerokie spektrum działań służb prewencyjnych odnosząc się między innymi do działalności służb patrolowo-interwencyjnych, komórek ruchu drogowego, rewirów dzielnicowych, pracy Sztabu Policji oraz zespołu profilaktycznego. Podkreślił, iż w obszarze ruchu drogowego w 2024 roku zmalała ilość wypadków śmiertelnych, których odnotowano o 8 mniej niż 2023 roku. W rezultacie działań policjantów wyeliminowano z ruchu 684 kierujących, którzy prowadzili pojazd w stanie nietrzeźwości. Zatrzymano 588 praw jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. W zakresie prowadzonych przedsięwzięć o charakterze profilaktycznym, policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji łódzkiej komendy prowadzili między innymi takie inicjatywy jak: „Dzień Seniora”, „Bezpieczne Ferie” oraz „Bezpieczne Wakacje”. Duża liczba działań o charakterze profilaktycznym dotyczyła doboru do Policji jak również zwiększenia świadomości uczestników ruchu drogowego. Ponadto policjanci spotykali się z mieszkańcami miasta podczas licznych debat i konsultacji. Na uwagę zasługuje praca łódzkich mundurowych w zakresie zabezpieczania dużych imprez masowych na terenie Łodzi, których w 2024 roku odbyło się aż 191 (w tym 53 mecze piłki nożnej z udziałem łódzkich drużyn).
Na zakończenie Komendant Miejski Policji w Łodzi młodszy inspektor Mariusz Siejka podziękował Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Łodzi inspektorowi Arkadiuszowi Sylwestrzakowi za powołanie podinspektora Roberta Ludwikowskiego na stanowisko pełniącego obowiązki Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi do spraw logistyki. Szef łódzkich policjantów omówił także obecny stan prac remontowych dot. renowacji budynków Komendy Miejskiej Policji w Łodzi mieszczących się przy ulicy Sienkiewicza 28/30 oraz Tuwima 12a. Komendant Miejski Policji w Łodzi młodszy inspektor Mariusz Siejka wyraził nadzieję, że prace budowlane zakończą się zgodnie z przedstawionym harmonogramem najpóźniej do końca maja 2025 roku i w ten sposób zakończą się niedogodności związane z tymczasowym dyslokowaniem funkcjonariuszy KMP w Łodzi do innych obiektów. Przedstawionym podsumowaniom towarzyszyło wskazanie perspektyw i priorytetów na przyszłość, jakie związane są z pracą łódzkich funkcjonariuszy.
Po przedstawieniu wyników pracy funkcjonariuszy z łódzkiej komendy, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi inspektor Arkadiusz Sylwestrzak podziękował policjantom za ich służbę oraz istotny wkład w zapewnienie porządku i bezpieczeństwa w mieście. Ciepłe sowa uznania za codzienny trud, poświęcenie oraz zaangażowanie w służbę skierowała do mundurowych również Pani Agnieszka Stępnik.
aspirant Kamila Sowińska