Nowy wydział w strukturze Komendy Miejskiej Policji w Łodzi
W Komendzie Miejskiej Policji Łodzi od 1 kwietnia 2025 roku rozpoczyna funkcjonowanie Wydział Patrolowo – Wywiadowczy. Scentralizowany model dowodzenia ma za zadanie poprawę koordynacji działań i zwiększenie bezpieczeństwa w naszym mieście.
W skład nowo powstałej komórki wchodzą Ogniwa Patrolowo – Interwencyjne, Ogniwa Wywiadowcze oraz Zespół Przewodników Psów Służbowych, którzy w ramach codziennej służby będą reagować na wszelkie przejawy zachowań niezgodnych z prawem.
Głównym atutem Wydziału ma być wyjątkowa mobilność, szybkie i zdecydowane działanie oraz realizacja wszelkich policyjnych zadań – niezależnie od ich ciężaru gatunkowego. Ta zmiana organizacyjna ma za zadanie zwiększenie liczby patroli w dyspozycji Dyżurnego Miasta i poprawienie koordynacji ich działań. Dzięki regularnym analizom stanu bezpieczeństwa, patrole będą kierowane w rejony najbardziej narażone na zjawiska kryminogenne. Będą również reagować na zgłaszane na bieżąco, poprzez numer alarmowy 112, interwencje na terenie całego miasta.
Policjanci z nowego wydziału będą prowadzić swoje działania w wyznaczonych rejonach zarówno w umundurowaniu służbowym jak i w ubraniach cywilnych, co będzie miało znaczący wpływ na efektywność wykonywanych przez nich zadań.
W codziennej służbie wykorzystywane będą również psy służbowe, które w zależności od swoich specjalizacji, będą uczestniczyć w służbie patrolowej, tropić ślady, wykrywać środki odurzające oraz materiały pirotechniczne, czy uczestniczyć w zabezpieczeniach imprez masowych.
Do głównych zadań realizowanych przez nowy Wydział należą:
- pełnienie służby patrolowo – interwencyjnej oraz wywiadowczej na terenie miasta Łodzi;
- realizacja interwencji zleconych przez Dyżurnego Miasta oraz własnych;
- zatrzymywanie na „gorącym uczynku” i ustalanie sprawców przestępstw i wykroczeń, czynów chuligańskich i innych zdarzeń naruszających bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz zatrzymywanie osób poszukiwanych przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości;
- realizacja zabezpieczeń imprez masowych i uroczystości oraz wizyt VIP – zarówno z kraju jak i z zagranicy;
- rozpoznawanie środowisk przestępczych i metod ich działania;
- współpraca z podmiotami policyjnymi i pozapolicyjnymi, takimi jak Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei, Żandarmeria Wojskowa, czy Straż Graniczna, która ma wpływać na poprawę bezpieczeństwa w różnych obszarach naszego miasta i zapobiegać naruszeniom prawa;
- współdziałanie z innymi służbami w czasie różnego rodzaju akcji ratowniczych w celu zapewnienia porządku w rejonie działań.
Ponadto funkcjonariusze z tej komórki będą nawiązywać kontakt i współpracować z obywatelami aby wspólnie identyfikować problemy w zakresie bezpieczeństwa (na przykład poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa) i pracować nad ich bezpiecznym rozwiązaniem, będą wykonywać zadania w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich i podejmować działania na rzecz małoletnich.
Utworzenie wydziału o tak wszechstronnym zakresie działań pozwoli na lepszą i efektywniejszą realizację zadań patrolowo – interwencyjnych oraz wywiadowczych, co bez wątpienia wpłynie na lepszą organizację służby, a tym samym poprawę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Łodzi.
mł. asp. Maksymilian Jasiak