Podsumowanie działań „Bezpieczny Rowerzysta” na terenie Łodzi
Po raz kolejny łódzcy policjanci brali udział, na terenie naszego miasta, w wojewódzkiej akcji "Bezpieczny Rowerzysta". Miały one na celu szczególne zwrócenie uwagi na wykroczenia popełniane przez cyklistów oraz poprawę bezpieczeństwa tej grupy uczestników ruchu drogowego.
Mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego, Grupy SPEED, Wydziału Patrolowo – Wywiadowczego, Komisariatów Policji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach oraz Grupy SPEED Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, 4 kwietnia 2025 roku, prowadzili kontrole w miejscach szczególnie narażonych na niebezpieczne zdarzenia z udziałem cyklistów, takich jak przejścia dla pieszych, przejazdy rowerowe i drogi dla rowerów.
W działaniach wzięło udział 183 policjantów, którzy skontrolowali 282 pojazdy, w tym 174 rowery.
Stróże prawa ujawnili 253 wykroczenia w tym między innymi:
- 6 naruszeń związanych z niestosowaniem się do sygnałów świetlnych,
- 2 wykroczenia związane z nieprawidłową zmianą pasa, kierunku ruchu,
- 76 naruszeń zakazu jazdy po chodniku,
- 13 wykroczeń jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych,
- 15 kierujących, którzy podróżowali bez wymaganych świateł,
- 7 przypadków korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki w ręku,
- 1 pojazd nie spełniający definicji roweru zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym
Przypominamy, że zgodnie z definicją zawartą w artykule 2 punkt 47 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym: rower to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m, poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V, o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;
Pamiętajmy, że rowerzyści oraz użytkownicy innych jednośladów są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, nie mają zabezpieczenia w postaci karoserii i w zderzeniu z pojazdem ryzyko odniesienia przez nich poważnych obrażeń jest bardzo wysokie. Chwila nieuwagi, ignorowanie przepisów ruchu drogowego, czy brak wyobraźni, mogą doprowadzić do utraty zdrowia lub życia. Pamiętajmy o tym wyruszając w drogę. Bądźmy odpowiedzialni – dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.
mł. asp. Maksymilian Jasiak