Aktualności

Miesięczne podsumowanie efektywności działań łódzkich wywiadowców

Choć w strukturach Komendy Miejskiej Policji w Łodzi jest to najmłodszy wydział i funkcjonuje dopiero od miesiąca, to już wiadomo, że jego policjanci poprzez skuteczne reagowanie na zdarzenia i swoją aktywną obecność w przestrzeni publicznej wzmacniają poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców.

Już wiadomo, że skupienie dowodzenia w ramach jednego wydziału było trafnym posunięciem, dzięki któremu policjanci na bieżąco mogą reagować na zagrożenia pojawiające się na terenie miasta, poprzez chociażby błyskawiczne dyslokowanie służb zgodnie z aktualnymi potrzebami.
W ramach Wydziału Patrolowo – Wywiadowczego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi na terenie miasta działają policyjni wywiadowcy, którzy służbę pełnią w nieoznakowanych radiowozach, po to, aby być niewidocznym w rejonach szczególnie zagrożonych. To funkcjonariusze z przysłowiowym ,,policyjnym nosem”, którzy bardzo często potrafią dostrzec nerwowe zachowanie osób, które mają coś na sumieniu. To właśnie w takich sytuacjach policyjna intuicja daje o sobie znać. Przykładem doskonałej pracy ,,wywiadowczej” jest sprawa ujawnienia blisko 140 gramów narkotyków podczas sprawdzenia pojazdu (szczegóły TUTAJ).

Niebywałym atutem nowego wydziału jest również mobilność, a w konsekwencji szybkie i zdecydowane działanie w porozumieniu z dyżurnym policji. Taka błyskawiczna reakcja skutkuje zatrzymywaniem osób na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu czynu zabronionego. Funkcjonariuszy Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego WPW na swoim koncie też już mają takie realizacje, o czym pisaliśmy TUTAJ. To dzięki doskonałej komunikacji dyżurnego z podległymi załogami mundurowi zatrzymali czterech graficiarzy.
W ramach codziennych służb patrole, zarówno umundurowane jak i te po cywilnemu są kierowane w rejony miasta, które są najbardziej narażone na zachowania kryminogenne, ale również takie, gdzie może dochodzić do agresywnych zachowań z uwagi chociażby antagonistyczny relacje między np. uczestnikami imprez masowych, jak mecze piłkarskie.
W takich działaniach doskonale wykazują się przewodnicy psów służbowych, którzy potrafią błyskawicznie przywrócić porządek i sprawić, że agresywni pseudokibice w konfrontacji z doskonale wyszkolonymi psami i ich przewodnikami zachowują się zgodnie ze wszelkimi normami prawnymi i społecznymi. Patrol łódzkich przewodników psów kolejny raz udowodnił, że są perfekcyjnie wyszkoleni do służby patrolowej. Po kilu minutach od zgłoszenia , odnaleźli i uratowali życie nieprzytomnemu 12-latkowi, który uciekł z domu, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Podczas minionego miesiąca funkcjonowania, policjanci wydziału odnoszą sukcesy w codziennej służbie, zatrzymując groźnych przestępców, czy zabezpieczając narkotyki, które pojawiają się na ulicach. Nowa jednostka została stworzona, by jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców – szybciej reagować i skuteczniej wykrywać zagrożenia. Stróże prawa przeprowadzili szereg skutecznych działań. Interweniowali łącznie 3676  w tym zatrzymali 137 osób, które popełniły przestępstwa na terenie miasta. Byli to sprawcy między innymi kradzieży z włamaniem, uszkodzenia ciała, zniszczenia mienia oraz przestępstw narkotykowych. Ponadto zatrzymali 85 osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Zabezpieczyli ponad  2077 gramów różnych zabronionych substancji, które nie trafiły na rynek.

Dzięki dużemu zaangażowaniu i doświadczeniu policjantów z tego wydziału, mieszkańcy naszego miasta mogą liczyć na szybszą i skuteczniejszą reakcję oraz pomoc w sytuacjach zagrożenia.
Jesteśmy bliżej Was — dla Waszego bezpieczeństwa.
 

aspirant Kamila Sowińska

podkomisarz Adam Dembiński

Foto/wideo: KMP Łódź, KWP Łódź

  • Narkotyki zabezpieczone przez łódzkich wywiadowców.
  • Zabezpieczony pojazd wraz z farbami i spreyami należący do sprawców nanoszenia napisów na elewacje budynków.
  • Przewodniczka psa wraz z czworonożnym "funkcjonariuszem" Ramzesem.
  • Narkotyki zabezpieczone przez łódzkich wywiadowców.
  • Narkotyki zabezpieczone przez łódzkich wywiadowców.
  • Funkcjonariusze Wydziału Patrolowo - Wywiadowczego podczas zabezpieczenia spotkania piłkarskiego.
Powrót na górę strony