Aktualności

Dzielnicowy – policyjny bohater drugiego planu

Dzień 20 czerwca 2016 r. to data, która rozpoczęła nowy rozdział w historii Policji - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło program “Dzielnicowy bliżej nas”. Jego celem jest utrwalenie – w świadomości mieszkańców - dzielnicowego jako policjanta pierwszego kontaktu czyli funkcjonariusza, który będzie znany w swoim rewirze dzięki czemu każdy będzie wiedział do kogo zgłosić się z problemem.

Funkcja dzielnicowego jest trwale wpisana w historię polskiej Policji. “Instrukcja o dzielnicowych” z 1926 r. precyzowała liczbę dzielnicowych w komisariatach uzależniających ich ilość od wielkości miasta. Kandydat na dzielnicowego musiał być osobą o dużym doświadczeniu, posiadać zdolności interpersonalne, wykazywać się znajomością rejonu w którym pracował oraz cieszyć się dobrą opinią u przełożonych. Rola współczesnego dzielnicowego nie odbiega od historycznego poprzednika. Nadal głównym celem funkcjonariusza jest służba ludziom ale również bycie łącznikiem między obywatelami a instytucją jaką jest Policja. Nowa formuła pracy dzielnicowych skupia się na działaniach jak: prowadzenie rozpoznania osobowego i terenowego, stałej współpracy z mieszkańcami oraz prowadzenia działań profilaktycznych wśród społeczności lokalnej. Dzielnicowi nie będą już angażowani do akcji typu zabezpieczanie imprez masowych, doręczanie wezwań w postepowaniu karnym czy obsługa interwencji zleconych przez dyżurnego1.

Dzielnicowi w terenie – efekty już widoczne

Od nowego roku dzielnicowi Komendy Miejskiej Policji w Łodzi z pełnym zaangażowaniem realizują założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Ich stała obecność w rejonie służbowym skutkuje konkretnymi efektami. W porównaniu z rokiem ubiegłym zatrzymali więcej sprawców na gorącym uczynku, bo aż 127 (2016-I kw.110). Prawie dwukrotnie więcej tj. 212 osób poszukiwanych (2016-I kw.136). Więcej jest też osób legitymowanych 16 320 (2016 - I kw.16 185). Podstawową formą służby, jaka pełnią dzielnicowi, jest obchód przydzielonego im rejonu (wykorzystując dane z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa) gdzie sprawdzają miejsca zagrożone spożywaniem alkoholu, aktami wandalizmu, używaniem i dystrybucją środków odurzających. To są najczęstsze zagrożenia zgłaszane przez mieszkańców, kóre dzielnicowi identyfikują i eliminują.

Obecność w terenie to także okazja do spotkań ze społecznością lokalną, których dzielnicowi w tym roku przeprowadzili pięciokrotnie więcej niż w roku ubiegłym (2016-I kw.351 spotkań, 2017-I kw.1510) By dowiedzieć się, od mieszkańców, jak poprawić bezpieczeństwo w rejonach służbowych organizują też konsultacje społeczne (2017-I kw. 56 konsultacji) oraz debaty (2017-I kw. 8 debat) z udziałem swoich przełożonych. Podczas tych spotkań informują o swojej działalności, prowadzonych działaniach profilaktycznych, planach działań priorytetowych, propagują Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikację Moja Komenda, dzięki której łodzianie mogą, w szybki sposób, nawiązać kontakt telefoniczny lub mailowy ze swoim dzielnicowym. By być bliżej mieszkańców wykorzystują także Posterunek Mobilny, w którym przyjmują osoby zainteresowane, służąc pomocą a gdy - potrzeba natychmiastową interwencją, jak było w przypadku dwukrotnego zatrzymania przez funkcjonariuszy IV KP KMP w Łodzi sprawcy wielokrotnych kradzieży w jednej z łódzkich aptek w dniach 13.03.2017 r. i 22.03.2017 r.

Z posterunku Mobilnego wyruszają też na obchód po najbliższej okolicy, sprawdzając miejsca wskazane przez mieszkańców jako zagrożone lub kontrolują te, które wynikają z prowadzonych przez dzielnicowych analiz przestępczości czy interwencji. Podczas obchodu składają wizyty w rodzinach objętych procedurą Niebieskiej Karty (1970 wizyt w miesiącu styczniu i lutym). W wielu punktach miasta, zwłaszcza tam, gdzie jednostki Policji usytuowane są w dalszej odległości od osiedli, korzystając z uprzejmości spółdzielni mieszkaniowych czy rad osiedla, szkół organizują punkty konsultacyjne dla mieszkańców. Takie punkty funkcjonują w określonych dniach i godzinach a ich lokalizacje są dostępne na stronie Komendy Miejskiej Policji.

Zmiany związane z potrzebą realizacji zadań przez dzielnicowych w terenie i jego stałą obecnością we własnym rejonie służbowym to także zmiana filozofii myślenia i podejścia nie tylko samych dzielnicowych, ale również, ich przełożonych. Na tę kwestie szczególny nacisk kładzie Komendant Miejski Policji w Łodzi insp. Paweł Karolak. Rolą przełożonych dzielnicowych jest zapewnienie obecności ich w terenie, między innymi także poprzez odciążenie ich od innych zadań wykonywanych poza rejonem. Dlatego Komendant Miejski, wraz z Zastępcą ds. prewencji, systematycznie monitorują proces wdrażania nowych założeń w służbie dzielnicowych. Aby podkreślić obecność i rolę dzielnicowych w życiu społecznym mieszkańców Komendant Miejski prowadzi spotkania z kadrą kierowniczą ośmiu łódzkich Komisariatów i osiemnastu Rewirów Dzielnicowych również w terenie, a więc tam gdzie na co dzień pracują dzielnicowi. Dotychczas takie spotkania odbyły się na Starym Polesiu w i na Żubardziu a najbliższe zaplanowano na Bałutach w siedzibie. Narady kadry kierowniczej, spotkania i podsumowania pracy dzielnicowych w terenie to także doskonała okazja do spotkań z przedstawicielami mieszkańców oraz do rozmów o palących problemach i możliwościach ich rozwiązania. Wszystko to po to, by łodzianie czuli się bezpiecznie w swoim mieście a szczególnie na osiedlu czy w dzielnicy.

Dzielnicowy – policjant sukcesu

Nowy program, odciążając funkcjonariuszy, przekłada się na ich liczne sukcesy-nie tylko na niwie zawodowej. Dzielnicowi przełamują stereotyp policjanta jako osoby wykonującej tylko swoje obowiązki służbowe zgodnie z litera prawą. Są to ludzie pełni pasji!

  1. Dzielnicowi I Komisariatu Policji utworzyli poza godzinami pracy drużynę piłkarską o nazwie Sherif Łódź Team w której występują w wielu zawodach piłki halowej a jeden z jego uczestników nagradzany jest jako Król Strzelców. I Komisariat Policji może poszczycić się posiadanie w swoich szeregach funkcjonariusza, który z wykształcenia jest archeologiem a swą wiedzę popularyzuje wśród dzieci i młodzieży.

  2. Policjanci III Komisariatu Policji – w toku czynności służbowych dokonali licznych zatrzymań :

  • zatrzymania mężczyzny handlującego na Retkini papierosami i tytoniem bez polskich znaków akcyzy. Łącznie ujawniono i zabezpieczono 492 paczki papierosów, 1 kg tytoniu oraz 1240 szt. papierosów tzw. „skrętek”

  • dokonania ujęcia osób zajmujących się handlem na duża skalę – przeszukanie ujawniło 52 000 sztuk papierosów bez akcyzy

  • złapania obywatela Armenii przy, którym znaleziono 506 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz pieniędzy łącznej kwocie 24990 zł na poczet przyszłej kary obywatela Armenii

  • zatrzymania, na gorącym uczynku, mężczyzny zajmującego się sprzedażą alkoholu i papierosów bez polskich znaków akcyzy. W trakcie czynności zabezpieczono łącznie 25,5 litra alkoholu, 180 sztuk papierosów oraz 1,25 kg tytoniu

  • ujęcie “na gorącym uczynku” 5 osób, które handlowały papierosami bez polskich znaków akcyzy. Łącznie zabezpieczyli 1158 paczek papierosów, 1200 szt. papierosów luzem w torebkach strunowych po 20 sztuk, 1 kg tytoniu

      3. VIII Komisaiat Policji w Łodzi może pochwalić się funkcjonaiuszem, którego pasją jest kulturystyka a szczególnie trójbój siłowy. Brał on udział w 2016 r. w Misrzostach Europy Służb Mundurowych gdzie zdobył tytuł mistrza Europy w martwym ciagu.

Dzielnicowi – na drodze do awansu

Program „Dzielnicowi - bliżej nas” to nie tylko obowiązki ale również możliwość awansu i podniesienia swoich kwalifikacji. W dniu 28 lutego 2017 r. trzydziestu jeden funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Łodzi otrzymało rozkazy personalne o mianowaniu na starszego dzielnicowego. Utworzenie w szeregach Policji nowego stanowiska było jednym z priorytetów realizowanego programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Zgodnie z jego założeniami zmieniła się formuła pracy dzielnicowych, a przed pełniącymi tę funkcję funkcjonariuszami otworzyły się nowe możliwości rozwoju. Aby sprostać zadaniom dzielnicowi muszą być jednak aktywni i zaangażowani w swoją pracę. Ich najważniejszym zadaniem jest być blisko mieszkańców swojego rejonu. Awanse trafiły do policjantów w uznaniu za sumienną służbę, zaangażowanie i codzienną, aktywną pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powierzonego rejonu. Wręczenia rozkazów personalnych dokonał Komendant Miejski Policji w Łodzi insp. Paweł Karolak, który podkreślił szczególny charakter dzisiejszej ceremonii i pogratulował funkcjonariuszom mianowania na wyższe stanowiska służbowe.

Dzielnicowi, dzięki nowej fomule, biorą udział w licznych szkoleniach i konferencjach mających na celu poszerzenie ich wiedzy. Funkcjonariusze z Łodzi rozpoczną wkrótce naukę na Wydziale Administracji Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Komendant Wojewódzki poparł osiem raportów funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Łodzi a zakończone postępowanie kalifikacyjne, wyłoniło siedmu funkcjonariuszy, którzy rozpoczną studia podyplomowe w roku akademickiem 2016/2017.

 

Policja nr 5, J. Paciorkowski "Pan na dzielnicy", czerwiec 2016, s.6

Powrót na górę strony