Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Poszukiwania osób zaginionych

Każdego dnia policjanci poszukują zaginionych. Od początku roku 2017 w województwie łódzkim zgłoszono zaginięcie 971 osób. W tym czasie odnaleziono 980 osób. Tylko w ciągu minionej doby - 5 września 2017r - w naszym województwie policjanci przyjęli zgłoszenia zaginięcia 5 osób:

Łódź, V Komisariat Policji – około 2.00 w nocy kobieta zgłosiła zaginięcie swojego brata. 26-letni łodzianin po zawodzie miłosnym kilka godzin wcześniej wyszedł z domu pozostawiając list pożegnalny. Jeszcze w trakcie składania zawiadomienia patrol policji odnalazł mężczyznę na ulicy w pobliżu miejsca zamieszkania. 26-latek został przekazany pod opiekę lekarzy.

Łódź, VII Komisariat Policji – po 18.00 kobieta zgłosiła zaginięcie syna. 22-latek po kłótni z dziewczyną wybiegł z domu w nieznanym kierunku. Nie odbierał telefonu, matka podejrzewała  próbę samobójczą. Dzięki pomocy dziewczyny zaginionego, około 19.00 policjanci odnaleźli 22-latka na ulicy niedaleko domu, całego i zdrowego. Młodzieniec trafił pod opiekę lekarzy.

Rawa Mazowiecka – około 11.00 kobieta powiadomiła o zaginięciu męża. 52-latek wyszedł z domu w gminie Cielądz poprzedniego dnia i wszelki kontakt z nim się urwał. Zgłaszająca martwiła się o niego. Podczas działań poszukiwawczych, około godz. 14.00 mężczyzna wrócił do domu. Tłumaczył, że przebywał u znajomego.

Zduńska Wola – około 12.30 kobieta zgłosiła zaginięcie męża. 27-letni mieszkaniec Zduńskiej Woli  dwa dni wcześniej wyszedł z domu i nie nawiązał kontaktu z rodziną. Zgłaszająca podejrzewała zagrożenie życia. Policjanci odnaleźli 27-latka w hotelu. Okazało się, że nic mu nie groziło, a jego zachowanie było skutkiem nieporozumień rodzinnych.

Skierniewice – o 21.45 rodzina zgłosiła zaginięcie 27-latka. Mężczyzna od kilkunastu dni nie kontaktował się z bliskimi. Rodzina nie wyraziła zgody na publikację wizerunku zaginionego. Policjanci ustalili, że mężczyzna może przebywać w Bieszczadach i prawdopodobnie świadomie zerwał kontakt z rodziną. Informacje te należy zweryfikować. Poszukiwania 27-latka trwają. 

Jak widać każdy przypadek jest inny i wymaga innych działań. Ważne, że dzięki pracy policjantów większość osób zaginionych odnajduje się w ciągu kilku, kilkunastu godzin poszukiwań.

Policjanci przypominają, że zaginięcie osoby można zgłosić od razu, nie istnieje żaden przepis opóźniający zgłoszenie o 24 lub 48 godzin. Co do zasady, uprawniony do zgłoszenia zaginięcia jest członek rodziny, opiekun prawny lub przedstawiciel ustawowy. Zgłoszenia może także dokonać kierownik placówki medycznej, szkolnej lub opiekuńczej, a nawet pracodawca. Zaginięcie osoby zgłaszamy w jednostce policji najbliższej miejsca zaginięcia lub zamieszkania. Zgłaszający musi posiadać ważny dokument tożsamości. Dobrze, jeśli dysponujemy aktualnym zdjęciem zaginionego. Policjant przyjmujący zgłoszenie zaginięcia osoby zapyta zgłaszającego o dane osobowe zaginionego, jego rysopis, zwyczaje, znajomych czy ulubione miejsca. Policjant zapyta również o zgodę na publikację wizerunku zaginionego w mediach, przyczynę zaginięcia, nałogi i choroby. Każda informacja może okazać się kluczowa i pomóc w odnalezieniu zaginionego.

Polecamy:

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/115830,Zaginiecia-osob-w-Polsce-Fakty-i-mity.html?search=620613333

Powrót na górę strony