Aktualności

"Bądź czujny - kieszonkowcy nie śpią"

W trosce o poprawę bezpieczeństwa, ale również w celach edukacyjnych łódzka policja wspólnie z MPK-Łódź podjęła się przeprowadzenia kolejnej edycji kampanii „Bądź czujny! Kieszonkowcy nie śpią” odbywającej się cyklicznie od 2014 roku.

W chwili rozpoczęcia akcji, w roku 2014, w pojazdach komunikacji miejskiej w Łodzi dochodziło do ponad 700 kradzieży kieszonkowych. Dzięki konsekwentnemu działaniu przewoźnika oraz łódzkiej policji i nietypowym sposobom walki z kradzieżami kieszonkowymi, w Łodzi poziom tego typu kradzieży obecnie wynosi około 120 rocznie. Nie chcemy jednak osiadać na laurach, tylko dalej pomagać pasażerom w walce z kieszonkowcami – stąd decyzja o kolejnej edycji kampanii.

Do współpracy przy realizacji tegorocznej edycji zaprosiliśmy seniorów z koła teatralnego oraz licealistów z klas mundurowych współpracujących z łódzką Policją. Wspólnie przygotowaliśmy 4 spoty, które pojawią się w pojazdach komunikacji miejskiej w Łodzi oraz będą udostępniane w mediach społecznościowych.

Tym razem chcemy zwracać uwagę pasażerów komunikacji miejskiej na podstawowe zasady związane z zachowywaniem bezpieczeństwa, uwzględniając kradzieże dokonywane przez kieszonkowców, prezentując najbardziej popularne metody kradzieży i działania kieszonkowców. Nadchodzi czas świąteczny, który jest szczególnie pod tym względem niebezpieczny. Nasze doświadczenie pokazuje, że często sami pasażerowie popełniają błędy, ułatwiając tym samym działanie złodziejom. Chcielibyśmy dzięki tej kampanii zwrócić uwagę Łodzian na podstawowe zasady i zachowania, które pomogą w uniknięciu przykrych w konsekwencjach sytuacji.

Nie daj szansy kieszonkowcom!
Złodzieje kradną w sklepach, na targowiskach i w komunikacji miejskiej. Niczym specjalnym się nie wyróżniają. Wśród kieszonkowców są i mężczyźni i kobiety, młodzież i osoby dorosłe. Wyglądają jak każdy z nas. Zwykle działają w grupach. Często, jeśli nie ma naturalnego, stwarzają sztuczny tłok. Aranżują niby przypadkowe potrącenie czy potknięcie i w tym momencie kradną źle zabezpieczone portfele, telefony komórkowe i dokumenty. Czasem pokrzywdzeni orientują się dopiero po kilku godzinach i nie są w stanie wskazać miejsca, a tym bardziej sprawcy. Kieszonkowca bardzo trudno złapać na gorącym uczynku, dlatego tak ważne jest zapobieganie – zarówno w życiu codziennym jak i podczas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Zwracajmy uwagę na siebie, ale i na innych pasażerów. Nie dajmy się okradać.

Aktualnie (dane za rok 2017) rocznie w samej Łodzi w środkach komunikacji miejskiej dochodzi do około 120 kradzieży kieszonkowych. Najczęściej podczas wsiadania i wysiadania z zatłoczonego autobusu czy tramwaju. Najbardziej newralgiczne są linie krzyżujące w samym centrum miasta.

Pamiętaj!

- portfel, dokumenty czy telefon komórkowy chowaj w bezpiecznych miejscach, z których trudno jest coś wyjąć bez zwrócenia twojej uwagi
- klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem, jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować
- gotówkę podziel na mniejsze kwoty i schowaj w kilku miejscach
- nie noś portfela i wartościowych rzeczy w reklamówkach, łatwo je przeciąć
- torbę, saszetkę, plecak trzymaj przed sobą, zawsze zapięte
- nie noś rzeczy wartościowych w zewnętrznych kieszeniach ubrania, tylnej kieszenie spodni
- pamiętaj, że podróżując pod wpływem alkoholu łatwiej możesz stać się ofiara złodzieja
- bądź czujny, interesuj się tym co dzieje się wokół Ciebie, obserwuj otoczenie
- podróżując nie zasypiaj

Gdy jesteś świadkiem usiłowania kradzieży kieszonkowej – nie bądź obojętny! Reaguj mając na względzie swoje bezpieczeństwo. Wszczynaj alarm lub dyskretnie powiadom odpowiednie służby. Jeśli stałeś się ofiarą kieszonkowca natychmiast powiadom policję dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 997. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na odzyskanie skradzionych przedmiotów i zatrzymanie złodzieja. Pamiętaj, aby niezwłocznie zastrzec karty płatnicze i dokumenty.

PAMIĘTAJ, ŻE OD TWOJEGO ZACHOWANIA I CZUJNOŚCI ZALEŻY, CZY STANIESZ SIĘ KOLEJNĄ OFIARĄ KIESZONKOWCA!

Źródło: MPK-Łódź Spółka z oo.

Powrót na górę strony