Aktualności

Profilaktyka dla rowerzystów

Piękna pogoda nastraja do korzystania z rowerów, pokazuje to że wielu łodzian korzysta z tego rodzaju transportu. O jakich przepisach powinien pamiętać rowerzysta, czy jest trzeźwy oraz czy ma odpowiednio przygotowany rower sprawdzali łódzcy funkcjonariusze.

19 kwietnia 2018 roku  policjanci łódzkiej drogówki wraz z , funkcjonariuszami łódzkiej  Straży Miejskiej przeprowadzili akcję  profilaktyczną skierowaną do rowerzystów  . Na skrzyżowaniu al.  Marszałka J. Piłsudskiego z al. Marszałka E. Śmigłego-Rydza, kontrolowano cyklistów  i ich pojazdy. Podczas działań mundurowi  sprawdzili  trzeźwość 352 rowerzystów.   Funkcjonariusze zwracali uwagę na wszelkie wykroczenia popełniane przez kierujących jednośladami . Do najczęściej popełnianego wykroczenia przez tą grupę użytkowników dróg  należało  nieustąpienie pierwszeństwa  pieszym na wyznaczonym  przejściu dla pieszych przebiegającym przez drogę dla rowerów. Mundurowi oprócz tłumaczenia przepisów  wręczali kontrolowanym  rowerzystom   kamizelki i  opaski  odblaskowe. a także  kompendium wiedzy rowerzysty. 

 
 
Policjanci przypominają !!!
 
art 33 Prawa o ruchu drogowym 

1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

1a. Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni zgodnie z odpowiednio art. 33 ust. 1 lub art. 16 ust. 4 i 5.

2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów.

3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

4. (uchylony).

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6. 

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1-3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10

art 45

1. Zabrania się:

1) kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;

2. Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;

asp  Marzanna Boratyńska WRD KMP w Łodzi 

Powrót na górę strony