Aktualności

Debata społeczna pn. „Bezpieczny uczeń – Bezpieczna szkoła”

W dniu 17 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 36 w Łodzi mieszczącej się przy ul. Więckowskiego 35 odbyła się Debata Społeczna zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Łodzi oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi pn. „Bezpieczny uczeń – Bezpieczna szkoła”.

Debata zorganizowana została w związku z Porozumieniem w sprawie współpracy i zasad współdziałania Łódzkiego Kuratorium Oświaty i Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi w zakresie zapewniania bezpieczeństwa dzieci i młodzieży województwa łódzkiego, które zostało podpisane w dniu 9 marca 2018 r. podczas Konferencji zorganizowanej w ramach Forum Idei ku Bezpieczeństwu  i Dialogu Społecznego zorganizowanej w auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Celem nadrzędnym podpisania porozumienia jest rozpoznanie potrzeb profilaktycznych w środowisku szkolnym, podejmowanie działań profilaktycznych, koordynowanie inicjatyw podejmowanych przez szkoły i placówki Łódzkiego Kuratorium Oświaty oraz jednostki i komórki organizacyjne podległe Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi, kreowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w zakresie wspólnych działań wychowawczo – edukacyjnych, promowanie zawodu policjanta i aktywna promocję roli służb, a także szerzenie wartości historycznych i patriotycznych.
W myśl porozumienia w każdym powiecie województwa łódzkiego, wśród uczniów i nauczycieli wybranych szkół, mają zostać przeprowadzone ankiety potrzeb profilaktycznych w środowisku szkolnym, których wyniki mają zostać zaprezentowanie podczas Debat Społecznych. Wyniki wszystkich ankiet przeprowadzonych w województwie łódzkim zostaną podsumowane w dniu 29 maja 2018 roku podczas konferencji podsumowującej. Ankiety posłużą do dokonania rozpoznania w zakresie potrzeby przygotowania działań profilaktycznych w konkretnych obszarach oraz stworzenia mapy potrzeb profilaktycznych województwa łódzkiego, co przyczyni się do przygotowania wojewódzkiego planu działań profilaktycznych oraz kreowania nowych rozwiązań w zakresie działań profilaktycznych.
Debatę zorganizowaną na terenie miasta Łodzi zaszczycili swą obecnością Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi mł. insp.  Wojciech Włodarczyk, Halina Cyrulska – z-ca Dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Łodzi, Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Łodzi podinsp. Violetta Gawron, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KMP w Łodzi asp. Tomasz Kotarski, podinsp. Radosław Malanowski z Wydziału Prewencji KWP w Łodzi, Starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi Grażyna Źródlak oraz Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej dla Młodzieży w Łodzi Dariusz Nowak. 
W spotkaniu wzięło udział 78 przedstawicieli łódzkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych – dyrektorzy, pedagodzy i nauczyciele, a także kierownicy Rewirów Dzielnicowych, Ogniw ds. Nieletnich i Patologii Komisariatów I-VIII KMP w Łodzi i funkcjonariusze Wydziałów Prewencji oraz Kadr i Szkolenia KMP w Łodzi.
Głównym punktem debaty było omówienie wyników ankiet przeprowadzonych na terenie miasta w 55 szkołach (szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadpodstawowe), w których zbadano łącznie 3634 osoby - 2642 uczniów oraz 992 nauczycieli oraz dyskusja na temat współpracy międzyinstytucjonalnej w zakresie profilaktyki kierowanej do uczniów łódzkich szkół.
W miejscu debaty, na czas jej trwania, funkcjonariusze KMP w Łodzi przygotowali punkt informacyjny dotyczący Krajowej Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, w którym promowana była platforma oraz prezentowano sposób jej działania, a także punkt doborowy, gdzie funkcjonariusze promowali służbę w Policji, prezentowali spoty doborowe oraz osobom zainteresowanym przybliżali kryteria oraz zasady naboru do służby.
Ponadto po debacie Komisariaty I-VIII KMP w Łodzi zorganizowały punkty konsultacyjne, gdzie uczestnicy debaty mogli porozmawiać o swoich problemach i nawiązać współpracę z kierownikami Rewirów Dzielnicowych lub kierownikami Ogniw ds. Nieletnich i Patologii.

źródło: Wydział Prewencji KMP w Łodzi
 

Powrót na górę strony