Aktualności

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ustanawiając ten dzień ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

 

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi wzięli udział w akcji charytatywnej pn „ MOCNI RAZEM – POMAGAMY”. Celem spotkania było zbieranie funduszy dla Mai, Antka i Tymka. Dzieci zmagają się z różnymi chorobami, które całkowicie zmieniły ich dzieciństwo. W przypadku każdego z dzieci potrzebne są środki na kosztowne leczenie i rehabilitację. Policjantki które uczestniczyły w spotkaniu z najmłodszymi uczestnikami iventu podczas zabawy uczyły dzieci jak ważne jest przełamywanie barier oraz jak cennym jest niesienie pomocy osobom z niepełnosprawnością. Dzieci pod okiem mundurowych miały okazję samodzielnie wykonać ozdobę świąteczną w której jednym z elementów był znak drogowy poświęcony osobom niepełnosprawnym.

 

Przypominamy !!!

 

Osoba niepełnosprawna, która kieruje pojazdem, może nie stosować się do znaków zakazu ruchu lub postoju określonych w Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

 

B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach",

B-3 "zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych",

B-3a "zakaz wjazdu autobusów",

B-4 "zakaz wjazdu motocykli",

B-10 "zakaz wjazdu motorowerów",

B-35 "zakaz postoju",

B-37 "zakaz postoju w dni nieparzyste",

B-38 "zakaz postoju w dni parzyste",

B-39 "strefa ograniczonego postoju".

Jednocześnie przypominamy że kierujący który nie zastosuje się do znaku P-18 „stanowisko postojowe” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” albo P-20 „koperta” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” podlega karze w wysokości 500 zł i 5 pkt. karnych,


 

st asp Marzanna Boratyńska WRD KMP w Łodzi

 

Powrót na górę strony