Zdecydowana postawa pracowników banków zapobiegła kradzieży
Oszuści działający pod legendą bezwzględnie wykorzystują chwilowe zagubienie potencjalnych ofiar. Na szczęście w kontrze staje wciąż rosnąca świadomość społeczeństwa. Ostatniej doby w Łodzi dwie próby wyłudzenia pieniędzy spełzły na niczym. Dzięki czujności i zdecydowanej reakcji pracowników banków, starsi ludzie nie stracili oszczędności życia.
Zachowanie pracowników banków zasługuje w obu przypadkach na uznanie. Dzięki ich spostrzegawczości i dużej empatii nie doszło do przekazania pieniędzy przestępcom. A tym samym oszczędności seniorów nie zostały bezpowrotnie utracone.
Schemat działania przestepców jest podobny. Zanim potencjalne ofiary pojawią się w banku, wcześniej oszuści kontaktują się z nimi telefonicznie. Podają się za policjantów, sugerując, co mają robić aby uchronić gotówkę przed na przykład bezpowrotną utratą. Budują przekonanie co do swych dobrych intencji, jednocześnie wywierają presję nie zostawiając chwili na zastanowienie się i podjęcie właściwych decyzji. Towarzyszy temu pośpiech i konieczność natychmiastowego działania ze strony pokrzywdzonych. Przestępcy w podstępny sposób zachęcają do sprawdzenia ich wiarygodności. Wmawiają pokrzywdzonym, że nie muszą się rozłączać, aby wybrać kolejny numer na przykład do komisariatu. Jest to oczywisty sposób na wprowadzenie w błąd pokrzywdzonych, utwierdzający ich w przekonaniu, że mają do czynienia z prawdziwymi funkcjonariuszami. Sprawcy od momentu gdy rozmawiaja przez telefon komórkowy, nie pozwalają się rozłączyć i w ten sposób towarzyszą pokrzywdzonym w drodze do banku i podczas transakcji.
Tak było i tym razem. Starsze osoby instruowane przez przestępców gotowe były wykonać ich polecenia. Na szczęście pracownicy placówek bankowych, nabrali podejrzeń i nie wahali się działać, widząc mocno zdenerwowanych klientów, chcących wypłacić swoje oszczędności. Dzięki tak odpowiedzialnej postawie nie doszło do nieszczęścia
Przypominamy
Prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Nie poprzestają na kontakcie telefonicznym, oraz nie zwracają się do osób postronnych o pomoc w realizacji działań operacyjnych. W przypadku odebrania takiego telefonu należy natychmiast się rozłączyć i powiadomić policję. Każdorazowo warto wszystko gruntownie sprawdzić i nie ulegać namowom i groźbom przestępców.
Policjanci ostrzegają:
Przestępcy, nieustannie modyfikują metody oszustw, wymyślają wciąż nowe. Podają się za przedstawicieli służb czy firm. Straszą potencjalne ofiary utratą oszczędności lub wmawiają, że są potrzebne do ratowania krewnego. Najczęściej wybierają osoby starsze, dzwoniąc na telefony stacjonarne. Przekonują o konieczności przekazania pieniędzy.
Policjanci apelują:
- Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
- Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
- Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje!
- Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer !
- Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
- Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
PAMIĘTAJ !!!
Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon !
Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów !
Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani danych policjantów biorących w nich udział !