Aktualności

Kolejny oszust komputerowy w rękach policjantów

Kryminalni z II Komisariatu Policji w Łodzi zatrzymali 24-letniego obywatela Ukrainy, który z wykorzystaniem pozyskanego nielegalnie kodu BLIK wypłacił z konta oszukanej osoby blisko 3.000 złotych. Za to przestępstwo grozi mu kara do 5 lat więzienia. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

Bałuccy policjanci w pierwszych dniach grudnia 2021 roku zatrzymali kolejnego oszusta, który przy użyciu internetu wprowadził w błąd i okradł klienta popularnej platformy handlowej. Pokrzywdzony podczas finalizowania transakcji otrzymał link imitujący stronę banku, z instrukcją aby go aktywował, co miało być niezbędne do skutecznego przeprowadzenia sprzedaży. Jednak była to pułapka zastawiona przez oszusta, który w ten sposób przejął dostęp do konta bankowego i kodu BLIK pokrzywdzonego, po czym ukradł z jego konta blisko 3 tysiące złotych. W ujęciu na gorącym uczynku 24-letniego sprawcy skutecznie pomogli pracownicy ochrony centrum handlowego. Zwrócili oni uwagę na podejrzanie zachowującego się klienta i po krótkiej obserwacji, swoimi spostrzeżeniami podzielili się z funkcjonariuszami z bałuckiego komisariatu. Kompletnie zaskoczonego mężczyznę kryminalni zatrzymali podczas wypłacania gotówki z bankomatu. Przyznał się, że wypłacał pieniądze poprzez kod BLIK podany przez nieznaną mu osobę, z którą kontaktował się za pomocą aplikacji. Tą drogą dostawał również wszystkie dane niezbędne do wypłaty i wpłaty skradzionych pieniędzy. Za tę operację pobierał wynagrodzenie. 24-latek usłyszał już zarzut oszustwa komputerowego, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu Rejonowego Łódź-Śródmieście został tymczasowo aresztowany. Sprawa jest rozwojowa, śledczy z II Komisariatu Policji w Łodzi ustalają rzeczywistą liczbę przestępstw popełnionych przez zatrzymanego, oraz dane wspólników tego przestępczego procederu.

Policjanci nieustannie przypominają i apelują aby:

  • zawsze, a zwłaszcza w ten gorący przedświąteczny czas, zachować czujność i z dużą dozą ostrożności korzystać z transakcji internetowych.
  • bezwzględnie strzec swoich haseł do kont bankowych, nie wolno również podawać nikomu numeru BLIK.
  • nigdy nie otwierać nieznanych linków i nie podawać numeru swojej karty płatniczej.
  • każdorazowo  weryfikować otrzymane z banku SMS-y służące do autoryzacji.

Jeżeli cokolwiek wzbudzi nasze zaniepokojenie lepiej wycofać się z transakcji niż poprzez nieostrożne działanie narazić się na utratę gotówki. Przestępcy aby osiągnąć cel, stosują różne metody dopasowując je do zmieniających się preferencji potencjalnych ofiar. Aby ukrócić ich proceder warto za każdym razem dokładnie zapoznać się z warunkami kupna/sprzedaży jak i sposobu płatności.

opr. Katarzyna Zdanowska


 

Powrót na górę strony