Zaszroniona szyba „przyczyną” potrącenia pieszego ?
Kierujący skodą jadąc z oszronioną przednią szybą potrącił na wyznaczonym przejściu dla pieszych 24-letniego mężczyznę. Za tak nieodpowiedzialne zachowanie 48-latkowi zatrzymano prawo jazdy, a sprawa trafi do sądu.
1 marca 2022 roku około godz. 5:00 dyżurny miasta otrzymał zgłoszenie o potrąceniu mężczyzny na ulicy Popiełuszki. Natychmiast na miejsce został wysłany patrol z łódzkiej drogówki. W rozmowie z uczestnikami wypadku ustalono, że kierujący skodą na wyznaczonym przejściu dla pieszych nie ustąpił pierwszeństwa znajdującemu się na tym przejściu 24-latkowi, potrącając go. W związku z odniesionymi obrażeniami pieszy trafił do jednego z łódzkich szpitali, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Mundurowi przyglądając się skodzie, bardzo szybko doszli do wniosku, że główną przyczyną zdarzenia była całkowicie zaszroniona szyba czołowa, która w dużym stopniu ograniczała kierowcy widoczność. 48-latek stan pojazdu tłumaczył pospiechem oraz brakiem czasu na wcześniejsze przygotowanie skody do podróży. Funkcjonariusze przebadali kierującego skodą na zawartość alkoholu – był trzeźwy, a samochód, którym się poruszał posiadał ważne badanie techniczne. Policjanci zatrzymali 48-latkowi prawo jazdy, a sprawę wypadku przekazali do Wydziału Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym łódzkiej komendy. Mężczyzna odpowie za spowodowanie wypadku drogowego przed sądem, grozi mu za to kara pozbawienia wolności do lat 3.
Policjanci przypominają!
W dniach gdy panuje niska temperatura możemy zauważyć na ulicach czy parkingach samochody pokryte śniegiem lub z oszronionymi szybami. Kierujący, którzy decydują się na jazdę z takimi szybami z pełną świadomością zupełnie pozbawiają się widoczności a tym samym kontroli nad tym co się dzieje na drodze. Czasem jest to zwykła lekkomyślność, a czasem trudno to nazwać brakiem wyobraźni. Taka sytuacja plus złe warunki atmosferyczne może mieć tragiczne skutki.
Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym jasno określa w art. 66 § 1, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto §2 wskazuje, że pojazd musi zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.
Pamiętajmy zatem, aby przed wyjazdem przygotować odpowiednio samochód, zadbamy w ten sposób nie tylko o swoje bezpieczeństwo ale również o bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Czasem wystarczy poświęcić jedynie kilka minut, które zapewnią komfort jazdy i pozwolą uniknąć tragedii na drodze.
mł. asp. Jadwiga Czyż