Europejski Dzień Kontroli Prędkości
16 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Kontroli Prędkości. W tym dniu na terenie Łodzi prowadzone będą działania prewencyjno – kontrolne pod nazwą „Prędkość”
Działania kontrolno – prewencyjne pod nazwą „Prędkość” to cykliczne działania prowadzone przez policjantów łódzkiej drogówki. To właśnie tego dnia szczególnie powinniśmy pamiętać o zwracaniu uwagi na prędkościomierze będące w naszych samochodach. Często brawurowa jazda a także pośpiech zastępują zdrowy rozsądek. Należy pamiętać że bezpieczeństwo na polskich drogach przekłada się bezpośrednio na prędkość jaką rozwijają kierowcy.
Statystyki policyjne pokazują, że spośród wszystkich wypadków, które zdarzyły się na terenie Łodzi w 2021 roku w około 34% spowodowane było niedostosowaniem prędkości do warunków jazdy. Na terenie naszego miasta we wspomnianym wyżej 2021 roku doszło do 915 wypadków, w których 15 osób poniosło śmierć, a 1094 zostały ranne.
Przypominamy, że skutki takich wypadków nie byłyby tak tragiczne, gdyby ich uczestnicy poruszali się zgodnie z przepisami. Pamiętajmy, że oprócz zmniejszenia prędkości jazdy za kierownicą, nic nie zastąpi naszego zdrowego rozsądku.
Ważne!
Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem jest zobowiązany poruszać się z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
Kierowco:
- prędkość dopuszczalna pojazdu / zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi – 50 km/h,
- prędkość dopuszczalna pojazdu / zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi – 20 km/h,
- prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym wynosi:
- dla samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dmc do 3,5t:
- na autostradzie – 140 km/h
- na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
- na drodze jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h,
- na pozostałych drogach – 90 km/h.
Pamiętajmy, aby poruszać się z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym, hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia oraz utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
mł. asp. Jadwiga Czyż