Czujny internauta i konsekwencje nieprzemyślanego wpisu
Policjanci z III Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi otrzymali zgłoszenie dotyczące młodego mężczyzny ze Szczecina, który według zawiadamiającego mógł planować odebranie sobie życia. Powyższa informacja przekazana została przez internautę, który wraz z niedoszłym samobójcą prowadził rozmowę za pomocą jednego z popularnych komunikatorów internetowych. Stróże prawa zareagowali błyskawicznie i w niespełna kilka godzin ustalili personalia oraz dotarli do miejsca zamieszkania mężczyzny.
12 czerwca 2022 roku do III Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zadzwonił młody mężczyzna, który poinformował funkcjonariuszy, że jego znajomy z gry komputerowej najprawdopodobniej nosi się z zamiarem odebrania sobie życia. Wiadomość z taką deklaracją pozostawiona została przez szczecinianina na popularnym komunikatorze internetowym. Zgłaszający znał jedynie nick używany w grze, imię oraz miasto zamieszkania swojego rozmówcy.
Policjanci po otrzymaniu zgłoszenia potraktowali sprawę priorytetowo wiedząc, ze może chodzić o ratowanie ludzkiego życia. Za pośrednictwem Komendy Głównej Policji łódzcy funkcjonariusze ustalili przypuszczalne personalia niedoszłego samobójcy. Następnie, powiadomili o swoich ustaleniach kolegów ze Szczecina, którzy dotarli do jego mieszkania.
37-latek w rozmowie z mundurowymi stwierdził, że wpis który zamieścił w Internecie dotyczył jedynie chęci zakończenia swojego udziału w grze sieciowej. Informacja sporządzona została po to, aby uniknąć sporu z żoną, która zarzucała mężczyźnie, że zbyt dużo czasu spędza przy komputerze.
Policjanci przestrzegają !
Zamieszczanie bezmyślnych wpisów w sieci angażuje niepotrzebnie funkcjonariuszy różnych służb , ponieważ każda informacja dotycząca potencjalnej mozliwości zagrożenia życia, bądź zdrowia innych osób musi zostać gruntownie sprawdzona. Zamieszczając nieprawdziwe informacje i inicjując w ten sposób działanie organów ścigania możemy się narazić na odpowiedzialność karną chociażby za spowodowanie fałszywego alarmu.
kom. Marcin Fiedukowicz